Organizacja Greenpeace podsumowała rok walki rządu ze smogiem. Według ekologów nie spełniono większości złożonych przez polityków obietnic, w tym usunięcia z rynku węgla najgorszej jakości.

– Dokładnie rok temu rząd ogłosił program walki ze smogiem. Do dziś nie zrealizowano większości jego punktów, w tym tak fundamentalnego jak wyeliminowanie z rynku węgla najgorszej jakości – mówią aktywiści z Greenpeace Polska.

Aby zwrócić uwagę na problem, na budynku Ministerstwa Energii wyświetlono podobiznę szefa resortu Krzysztofa Tchórzewskiego. Obok jego twarzy widać napis “Minister węgla i smogu”.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

– Z perspektywy roku można powiedzieć, że realizacja rządowego programu niestety znajduje się w powijakach. Resort rozwoju zrealizował obietnicę wprowadzenia norm jakości dla kotłów. Tymczasem norm jakości węgla, bez których nie można mówić o początku walki ze smogiem, nadal nie ma. I trudno przewidzieć, kiedy takie normy zostaną faktycznie wprowadzone – powiedział Marek Józefiak z Greenpeace.

Greenpeace uruchomiło także specjalną stronę, na której znajduje się apel do ministra Tchórzewskiego o polepszenie jakości powietrza w Polsce. Wniosek może podpisać każdy chętny internauta.

– Mimo że węgiel jest najpopularniejszym paliwem w Polsce, nie musi spełniać żadnych standardów jakościowych. Do polskich domów trafia węgiel zasiarczony, zawilgocony, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe, które w normalnej sytuacji nadawałyby się wyłącznie do utylizacji. W efekcie Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej – dodał Marek Józefiak.

To nie pierwsza tego typu akcja Greenpeace. Za przewodnictwa Jana Szyszki w resorcie środowiska ekolodzy wyświetlili jego wizerunek w miejscach wycinki drzew w Warszawie z podpisem “Tu byłem, Jan Szyszko”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj