W grudniu w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie inauguracyjne zespołu efektywności energetycznej Grupy Wymiany Doświadczeń zainicjowanej przez Związek Miast Polskich.

"Bielsko-Biała już od wielu lat prowadzi liczne przedsięwzięcia zmierzające do efektywnego wykorzystania energii i rozpowszechniania odnawialnych źródeł energii. Niektóre z nich są rozwiązaniami unikalnymi i innowacyjnymi. Wpływa to zarówno na obniżanie kosztów jak i na poprawę stanu środowiska naturalnego. Dla naszej wspólnej korzyści pragniemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi samorządami. Dlatego aktywnie uczestniczymy w zespole efektywności energetycznej Grupy Wymiany Doświadczeń Związku Miast Polskich. Stąd też pierwsze spotkanie z serii spotkań tego zespołu odbyło się właśnie w naszym mieście. Spotkanie GWD w Bielsku-Białej skupiło głównie pracowników samorządowych zajmujących się energią i środowiskiem. W ciągu 2 dni obrad na sali spotkały się 42 osoby z wielu miast Polski" – czytamy na stronie internetowej bielskiego magistratu.

Spotkanie było również okazją do prezentacji wystawy IMAGINE, która propaguje najlepsze europejskie przykłady ochrony środowiska przez działania ograniczające wykorzystywanie paliw kopalnych. Wystawa IMAGINE prezentuje praktyczne informacje o sposobach działań wokół poszanowania energii, łącząc je z fascynującymi zdjęciami natury i humorystycznymi obrazkami.

Wystawa ta, po pierwszym otwarciu przez premiera Jerzego Buzka na Kongresie Miast Polskich w 2008 roku, prezentowana była na poznańskim szczycie klimatycznym COP 14, a następnie gościła w kilku miastach, także po czeskiej stronie granicy. Projekt "Wystawa IMAGINE w Beskidach" zmierza bowiem do rozpowszechnienia najlepszych europejskich przykładów w regionie, w którym zbiegają się granice Polski i Czech. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska, za pośrednictwem Stowarzyszenia "Region Beskidy" z siedzibą w Bielsku -Białej (Euroregion Beskidy).

źródło: um.bielsko.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj