Gruz na sprzedaż

Gruz na sprzedaż
16.07.2007, o godz. 12:23
czas czytania: około 3 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ze Stadionu Dziesięciolecia trzeba wywieźć do 2 mln ton gruzu

100 ciężarówek musiałoby przez pół roku jeździć całą dobę, żeby rozwieźć gruz ze Stadionu Dziesięciolecia – twierdzi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Ilość gruzu, którego należy się pozbyć, by zacząć budowę Narodowego Centrum Sportu, można porównać tylko z ilością ziemi, jaka była wydobywana przy budowie metra. -To był proces rozcią -gnięty w czasie. Z gruzem stadionowym trzeba sobie poradzić szybko -mówi Furgalski.

Zarobić trudno

Szybko nie znaczy bezmyślnie. Według fachowca, niezbędna jest analiza, która pozwoli odpowiedzieć dokładnie na pytanie, ile jest gruzu i czy trzeba wywieźć całość, czy też część można zostawić i „wkomponować" w budowę nowego stadionu. A jeśli tak -należy wziąć to pod uwagę przy projektowaniu obiektu.
Teoretycznie można zarobić na sprzedaży gruzu. Ale najpierw trzeba sporo zainwestować. -Kruszenie odpadów kosztuje 10 zł netto od tony. Potem w zależności od rodzaju materiału można tonę sprzedać za 15 do 20 zł -mówi Wojciech Kruszyński z wrocławskiej firmy, która zajmuje się taką działalnością.
A więc na czysto, przy założeniu, że stadionowego gruzu są dwa mln ton, zysk wyniósłby przynajmniej 10 mln złotych. Jednak trzeba pamiętać, że w hałdach, na których stoi Stadion Dziesięciolecia, na firmę mającą zająć się rozbiórką obiektu może czekać wiele nieprzyjemnych niespodzianek. -Na przykład niewybuchy -mówi Furgalski. Takie znale -ziska uniemożliwiają praktycznie przetworzenie gruzu na miejscu.

Koleją czy barką?

Nie lada wyzwaniem jest wywiezienie gruzu i znalezienie miejsca, gdzie można by go składować. Przy stadionie przebiega wprawdzie linia średnicowa, ale nie ma placu do przeładunku.
Gdyby gruz tam jednak zrzucić i wozić koleją, to byłby kłopot z pociągami pasażerskimi. Upadł teżpomysł, by transportować gruz nad Wisłę ogromnymi taśmociągami, a stamtąd spławiać barkami. W Wiśle ostatnio, szczegól -nie latem, jest tak mało wody, że przerwy w kursowaniu ma lekki tramwaj wodny. Ciężka barka osiadłaby na dnie. -Można ciężarówkami na stację Warszawa-Praga i pociągami, ale należałoby przygotować to miejsce do takpoważnej operacji. Potrzeba na to około pół roku. I trzeba się zastanowić, skąd wziąć wagony i samochody. Bo jeśli się teraz zamówi ciężarówkę, to jest gotowa do odbioru dopiero na przyszły rok -mówi Furgalski.
CO Z TYM ZROBIĆ?
Przemielić i spożytkować na budowę nowego stadionu, a może autostrad, które mają powstać przed Euro 2012 -takie były pomysły na zagospodarowanie pozostałości po Stadionie Dziesięciolecia. Ale gruz ma nie tylko wartość materialną. Pochodzi ze zburzonej podczas wojny stolicy. Potraktowanie go w niegodny sposób mogłoby doprowadzić do protestów, które opóźnią budowę nowego obiektu. Pojawiły się więc pomysły, by usypać z gruzu kopiec.
Warszawski przewodnik Mieczysław Janiszewski proponuje, by powstał on na niezagospodarowanym terenie przy parku Skaryszewskim. Ale przeciwko takiej lokalizacji protestują władze Pragi-Południe. Bo działka tylko z pozoru jest nieużytkiem -to teren rekreacyjny.
Burmistrz dzielnicy widzi miejsce dla kurhanu przy pomniku poległych w bitwie pod Olszynką Grochowską.


źródło: www.odpady.net.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024