Według danych GUS Polska posiada jeden z najniższych wskaźników odpadów wytworzonych na jednego mieszkańca wśród krajów europejskich.
Z danych zaprezentowanych z zestawieniu wynika, że średnia ilość odpadów komunalnych na jednego mieszkańca UE w 2013 r. wyniosła 481 kg. Najwięcej odpadów komunalnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca wytworzyły: Dania (747 kg), Luksemburg (653 kg), Cypr (624 kg) oraz Niemcy (617 kg).
Niechlubne składowanie
W opracowaniu zostały zawarte także informacje na temat sposobu zagospodarowania odpadów. Z ogólnej ilości wytworzonych odpadów komunalnych w UE 31% unieszkodliwiono poprzez składowanie, 27% poddano recyklingowi, 25% unieszkodliwiono termicznie, a 15% poddano kompostowaniu.
Natomiast w Polsce w 2014 r. podstawowym sposobem postępowania z odpadami komunalnymi było deponowanie ich na składowiskach. Do składowania przeznaczono 53% ich całkowitej ilości (tj. 5,3 mln ton), recyklingowi poddano 21% (2,2 mln ton), unieszkodliwieniu termicznemu w spalarniach 15% (1,6 mln ton), a biologicznemu przetwarzaniu 11% (1,2 mln ton) odpadów komunalnych.
Recykling odpadów
Główny Urząd Statystyczny przedstawił także dane dotyczące poziomów odzysku i recyklingu odpadów. W 2014 r. łącznie zebrano w Polsce 169 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym 160 mln ton z gospodarstw domowych. Poziom zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wyniósł ok. 35%, w tym poziom zbierania sprzętu z gospodarstw domowych – 33%. W przeliczeniu na jednego mieszkańca zebrano ponad 4 kg zużytego sprzętu, co oznacza, że Polska osiągnęła wymagany przez Komisję Europejską poziom zbiórki sprzętu tzn. 4 kg na mieszkańca.
Niestety w 2014 r. nie udało się osiągnąć określonego dla Polski poziomu zbierania zużytych baterii i akumulatorów przenośnych. W kraju uzyskano poziom 33%, podczas gdy wymagany to 35%. W latach 2010-2013 Polska spełniła wymogi w tym zakresie.
W odniesieniu do pojazdów wycofanych z eksploatacji w 2013 r. w Polsce poziomy ich odzysku i recyklingu wyniosły odpowiednio 90% oraz 89%. Wartości te są nieznacznie niższe niż w 2012 r., w którym wynosiły odpowiednio 93% i 90%.
Zbiorcze opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego o tematyce ekologicznej – „Ochrona Środowiska 2015” jest wydawane co roku od 1972 r. Od 2009 r. publikacja ukazuje się w wersji polsko-angielskiej.
Opracowanie zawiera analizę wybranych aspektów stanu i ochrony środowiska, uwagi metodyczne oraz tabelaryczne zestawienia informacji.
Podstawowym źródłem danych prezentowanych w części tabelarycznej są badania i sprawozdawczość GUS. Ponadto w opracowaniu wykorzystano sprawozdawczość ministerstw, ich wewnętrzne systemy informacyjne i dane administracyjne, a także wyniki pomiarów i kontroli wykonanych w ramach działalności: Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, służb pomiarów skażeń promieniotwórczych oraz przez specjalistyczne służby hydrologiczno-meteorologiczne, geologiczne, geodezyjne, leśnictwa i ochrony przyrody.
Dodatkowo wykorzystano ekspertyzy, raporty, „czerwone księgi i listy”, atlasy, inwentaryzacje oraz opracowania autorskie.
Piotr Barczak
Komentarz #2136 dodany 2015-12-01 12:11:40
Brawo Polska! Ten trend redukcji wytwarzanych odpadów powinien się utrzymywac. Teraz, z nową propozycją gospodarki o obiegu zamkniętym przedstawioną przez Komisję Europejksą to jest więcej niz pewne! Pytam zatem wszystkich Państwa: - dlaczego dalej inwestujemy w instalcje do odpadów zmieszanych w Polsce (MBP i spalarnie)? Oj planiści w Polsce coś zawodzą! pozdrawiam, Piotr