Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

GZM zabezpieczyła wkład do budowy stacji tankowania wodorem

GZM zabezpieczyła wkład do budowy stacji tankowania wodorem
PAP/dom
17.03.2022, o godz. 10:33
czas czytania: około 2 minut
0

Wkład własny do projektu budowy stacji tankowania wodorem w Świerklańcu zabezpieczyło zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Świerklańcu siedzibę ma należące do GZM Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jak napisano w uzasadnieniu nowelizacji budżetu Metropolii, zapewniono m.in. środki pod kątem projektu pn. „Stacja tankowania wodoru Świerklaniec”, w związku z planowanym aplikowaniem przez GZM o jego dofinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W uzasadnieniu nowelizacji wskazano też, że wniosek o dofinansowanie zostanie złożony do programu NFOŚiGW „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru – budowa lub przebudowa ogólnodostępnych stacji wodoru”.

Stacja tankowania wodoru Świerklańcu

Zgodnie ze znowelizowaną tego samego dnia wieloletnią prognozą finansową GZM na projekt „Stacja tankowania wodoru Świerklaniec” do realizacji w latach 2022-2025 ogółem założono kwotę 16,1 mln zł: 1,2 mln zł w 2022 r., 9,7 mln zł w 2023 r. oraz 5,3 mln zł w 2024 r. W prognozie zastrzeżono, że realizacja projektu będzie możliwa pod warunkiem przyznania przez NFOŚiGW dofinansowania.

GZM przygotowuje obecnie zakup 20 dwunastometrowych pojazdów wodorowych, które miałyby obsługiwać pasażerów linii metropolitalnych. Pod kątem tego zakupu Metropolia dostała we wrześniu ub. roku 81 mln zł dotacji w I naborze programu priorytetowego Zielony Transport Publiczny, koordynowanego przez NFOŚiGW.

Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa

Z końcem stycznia powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową w ramach Polskiej Strategii Wodorowej, której jednym z członków została Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa, działająca w formule stowarzyszenia, ma być ponadregionalnym miejscem wdrażania konkretnych przedsięwzięć w zakresie gospodarki wodorowej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023