Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Hermetyzacja i dezodoryzacja w oczyszczalni ścieków Wodociągów Białostockich

Hermetyzacja i dezodoryzacja w oczyszczalni ścieków Wodociągów Białostockich
31.03.2022, o godz. 9:48
czas czytania: około 2 minut
0

7 marca 2022 r. odbył się odbiór końcowy „Hermetyzacji i dezodoryzacji wybranych obiektów oczyszczalni ścieków”. To ostatnie z 30 zadań współfinansowanego przez Unię Europejską projektu Wodociągów Białostockich pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków - I etap”. Jest to zarazem największa inwestycja w skali całego przedsięwzięcia. Dzięki niej powietrze jest tam teraz dużo przyjemniejsze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

W jej zakresie m.in. wybudowano nowoczesną, całkowicie zautomatyzowaną stację zlewną nieczystości płynnych. Działa tu system zarządzająco-kontrolny przyjmowania ścieków, które wozy asenizacyjne przywożą z całej aglomeracji i spoza niej.

Hermetyzacja i dezodoryzacja, lampy UV, filtry z aktywnego węgla, faliste płyty z laminatu poliestrowo-szkalnego

W celu ograniczenia emisji uciążliwych zapachów nowa stacja zlewna została w pełni zhermetyzowana i wyposażona w instalację usuwania odorów z zastosowaniem lamp UV i filtrów z węgla aktywnego. Taki sam układ oczyszczania powietrza złowonnego mają zagęszczacze osadu surowego. Ponadto uszczelniono je falistym laminatem poliestrowo-szklanym. Pokrycie falistymi płytami z laminatu poliestrowo-szklanego stanowi też konstrukcję hermetyzującą osadniki wstępne oraz komory nitryfikacji i predenitryfikacji. One z kolei posiadają dwustopniowy system usuwania odorów: pierwszy stopień stanowią zbiorniki z wypełnieniem mineralnym pochodzenia wulkanicznego typ lava rock, drugi – kolumny wypełnione wsadem sorpcyjnym z węgla wysoko aktywowanego.

W takim samym układzie usuwane są odory w budynku krat (z komorą wlotową ścieków), gdzie na początku oczyszczania ścieków następuje oddzielanie ciał stałych od reszty zanieczyszczeń. Podobnie odbywa się to w budynkach odwadniania osadu i osadu odwodnionego oraz budynku separatorów piasku. Piaskowniki mają dezodoryzację lampami UV i węglem aktywnym, a hermetyzację – pokryciem membranowym z PCV.

Jest “industrialnie”

Obecnie wszystkie wytypowane do ograniczenia odorów obiekty na oczyszczalni ścieków działają zgodnie z przyjętymi założeniami. Zbliżająca się coraz cieplejsza pogoda nie będzie już wiązała się z przykrymi zapachami w otoczeniu. Zrealizowane zadanie miało szeroki zakres rzeczowy i obszarowy. W efekcie nowe instalacje nadały oczyszczalni jeszcze bardziej, niż dotychczas, industrialny wygląd.

Dostosowane do aktualnych wymogów

Podsumowując, dwa zadania wykonane na tym terenie są swego rodzaju klamrą kończącego się projektu (trzeciego w chronologii przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych przez Wodociągi Białostockie z udziałem środków unijnych). Opisane powyżej zadanie jest ostatnim w harmonogramie robót, pierwszym zaś inwestycja pt. „Rozbudowa i przebudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków – I etap”. W jej wyniku, dzięki dodaniu dwóch nowych bloków biologicznych do już działających, jakość oczyszczonych ścieków utrzymuje się na poziomie wymaganym przepisami prawa polskiego i unijnego.

Ile to kosztowało?

Całkowita wartość projektu pt. “Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap” to 167 403 851,61 PLN netto w tym dofinansowanie z UE: 106 614 798,06 PLN. Beneficjentem są Wodociągi Białostockie. Źródło dofinansowania: Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

 

Źródło informacji: Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023