Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Hortiterapia może wspomagać leczenie tradycyjne

Hortiterapia może wspomagać leczenie tradycyjne
Dominik Szymański
22.08.2018, o godz. 9:55
czas czytania: około 2 minut
0

Niezwykle ciekawa dyskusja o coraz modniejszej i popularniejszej terapii z wykorzystaniem roślin odbyła się we wtorek 21 sierpnia na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym podczas III Konferencji Naukowo-Warsztatowej „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Hortiterapia – metoda terapii wykorzystująca rośliny i ogrody w pracy z pacjentami – to stosunkowo młoda dyscyplina nauki, koncentrująca się na wykorzystaniu roślin w procesach rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Choć zawód ten traktowany jest wciąż raczej mało poważnie, jego znaczenie dla profilaktyki zdrowia, leczenia oraz psycho- i fizjoterapii powoli zaczyna docierać do opinii publicznej. Świadczyć może o tym choćby fakt pojawienia się studiów o takim kierunku, a także sytuacja rynkowa – zaczyna funkcjonować coraz więcej firm profesjonalnie zajmujących się wykorzystaniem roślin w różnych formach terapii.

Piotr Lewandowski z Instytutu Budownictwa i Geoinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu próbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego, mimo wzrastającego zapotrzebowania na usługi hortiterapeutyczne, ciągle brak jest zrozumienia oraz woli politycznej dla formalnych uregulowań jej obecności w gospodarce i biznesie.

Gabriela Walerych z firmy OgrodLeczy.pl mówiła o głównych problemach stających przed początkującym hortiterapeutą, a Maciej Podyma z Fundacji Łąka zaprezentował zalety wysiewania w przestrzeni publicznej kolorowych, dających pokarm i schronienie miejskim zapylaczom łąk kwietnych.

Agnieszka Krzymińska z Katedry Roślin Ozdobnych poznańskiego UP mówiła o stymulacji zmysłu smaku za pomocą jadalnych kwiatów. Zaprezentowała liczne gatunki i odmiany kwiatów nadających się do konsumpcji w różnej formie – na surowo, gotowanej, smażonej, pieczonej czy też jako składnik nalewek i win.

O ścieżce sensorycznej jako elemencie hortiterapii wspomagającym rehabilitację ruchową na przykładzie z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Toruniu opowiedzieli Mariusz Warachim i Aleksander Kolański. Natomiast Katarzyna Schmidt-Przewoźna zaprezentowała tradycyjne i nowoczesne techniki barwienia tkanin z użyciem materiału roślinnego.

Hortiterapia dla osób z demencją była tematem wystąpienia Lucyny Górskiej-Kłęk z Zakładu Biologii Człowieka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a koncepcję zagospodarowania Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, mieszczącego się w zabytkowej zabudowie z końca XIX w. w otoczeniu parku, przybliżyły Justyna Tymon z DCZP oraz Kamila Adamczyk-Mucha z Instytutu Architektury Krajobrazu UP we Wrocławiu.

Ciekawe narzędzia ogrodnicze przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami zaprezentowała firma Pawłowski. Natomiast Lena Stryjska z Lions Club Poznań Patria opowiedziała o pracach przy budowie ogrodu terapeutycznego na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. To efekt konkursu „Inspiracje w Przestrzeni” organizowanego przez miesięcznik „Zieleń Miejska” i wydawnictwo Abrys. Zwycięstwo w kategorii profesjonalista odniósł w tegorocznej edycji projekt wykonany przez Joannę Guzarę pt. „Cztery Pory Roku” i to właśnie on wszedł do realizacji, która ruszyła już na dobre.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024