Wysokie wymogi środowiskowe nakładane przez Unię Europejską powodują, że sytuacja Polski, a w szczególności polskiej branży odzysku odpadów, w najbliższych latach będzie bardzo trudna.
– W najbliższych latach Polska będzie musiała zmierzyć się z dwoma poważnymi wyzwaniami w zakresie odzysku odpadów – twierdzi prezes stowarzyszenia „Polski Recykling” Szymon Dziak-Czekan.
Audyt zewnętrzny dla firm
Jednym z poważnych wyzwań stojących przed branżą są nowe wymogi wynikające z nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jednym z nich są np. obowiązkowe audyty zewnętrzne.
– Naszym zdaniem audyt jest potrzebny, ale znaczne obawy wzbudza fakt, że na chwilę obecną lista audytorów i weryfikatorów, którzy mogliby przeprowadzić audyt jest bardzo krótka, co będzie miało wpływ na cenę audytu. Z drugiej strony kary za nieprzeprowadzenie audytu są znaczące łącznie w tym rozważane jest wykreślenie z rejestru – podkreśla członek zarządu stowarzyszenia „Polski Recykling” Maciej Przeździak.
Gminy nie osiągną poziomów recyklingu?
Według planów Komisji Europejskiej w ramach realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym podwyższeniu ulegną poziomy recyklingu odpadów – komunalnych do 65 proc. i opakowaniowych do 75 proc. do 2030 r.
Zdaniem prezesa stowarzyszenia „Polski Recykling” bez radykalnego wzmocnienia w Polsce systemu zbiórki odpadów oraz wsparcia branży zajmującej się ich przetwarzaniem, gminy nie osiągną tych celów.
Obecnie koszt zebrania, sortowania i transportu odpadów jest wysoki, a jakość sprzedawanego do recyklingu surowca w wielu przypadkach jest niezadowalająca, co wymaga poniesienia kolejnych nakładów finansowych w celu przygotowania odpadów do ich przetworzenia.
Skutkiem tego jest np. produkowanie nowych tworzyw z ropy (surowca pierwotnego) zamiast z surowca uzyskanego z recyklingu. – Jak w takim razie możliwe będzie spełnienie tak wysokich limitów jeśli chodzi o recykling? – pyta Szymon Dziak-Czekan.
Z opisanymi powyżej problemami zmierzą się eksperci zaproszeni na konferencję zorganizowaną przez stowarzyszenie „Polski Recykling”, która odbędzie się 31 stycznia 2017 r. w Warszawie. Konferencja ta będzie jednocześnie pierwszym tak szerokim spotkaniem całej branży recyklingu w Polsce.
Patronat medialny nad konferencją sprawuje czasopismo „Recykling”.
Komentarze (0)