W centrum wystawienniczo-kongresowym MTG AMBEREXPO w Gdańsku trwa III Ogólnopolski Szczyt Energetyczny poruszający wszystkie aspekty i problemy nurtujące branżę.

Ogólnopolski Szczyt Energetyczny ma na celu zebranie przedstawicieli sektora energetycznego, kluczowych instytucji finansowych oraz polityków i ekonomistów celem przeprowadzenia dyskusji ukierunkowanej na zdefiniowanie barier (regulacyjnych, infrastrukturalnych, systemowych), zagrożeń i szans dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki.

Szczyt został otwarty przez Włodzimierza Karpińskiego – Ministra Skarbu Państwa, Krzysztofa Trawickiego – wicemarszałka województwa pomorskiego oraz Andrzeja Bojanowskiego – z-cę prezydenta miasta Gdańsk. Po sesji plenarnej “Konkurencyjna gospodarka – bezpieczne państwo” odbyła się sesja samorządowa “Status inwestycji infrastrukturalnych, energetycznych i pochodnych (z)realizowanych przez samorządy w 2015 roku”.

Podczas sesji samorządowej najwięcej entuzjazmu wzbudziło wystąpienie Romana Ramiona, burmistrza gminy Miastko, który przedstawił podjęte i zrealizowane do tej pory działania proekologiczne w kwestii energetyki w swojej okolicy. 600 gospodarstw domowych w gminie posiada obecnie instalacje fotowoltaiczne, w tamtejszej szkole ponadgimnazjalnej stworzony został także kierunek Technik Urządzeń Systemów Energii Odnawialnej, a w planach jest jeszcze utworzenie Gminnego Centrum Zarządzania Energią.

Nie zabrakło również prezentacji związanych z projektami przyszłościowymi. Projekt zintegrowanego systemu bezemisyjnego transportu przedstawiła Barbara Langner z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze. Plan obejmuje m.in. zakup 80 autobusów elektrycznych wraz z całą infrastrukturą, jak np. stacje do ładowania pojazdów. W planach jest, aby na dachach autobusów zamontować ogniwa fotowoltaiczne. Z kolei Sławomir Kiszkurno ze Związku Miast i Gmin Morskich przedstawił projekt “Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów”, który jest tuż przed etapem przyjmowania ofert na realizację.

Podczas III Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego poruszano również tematykę  ustawy o OZE, kwestię realizacji projektów oraz ideę smart city.

[poll id=”8″]

Czytaj więcej

Skomentuj