Międzynarodowy koncern wnętrzarski IKEA podpisał kontrakt na zakup 10 turbin wiatrowych w Kemi (północna Finlandia). Farma zostanie dodatkowo rozbudowana i docelowo będzie posiadać moc ponad 42 MW.

Istniejąca farma wiatrowa położona na wybrzeżu w pobliżu Ajos w porcie Kemi zostanie zmodernizowana i rozbudowana. Obecnie na sztucznych wyspach na morzu i wzdłuż linii brzegowej usytuowanych jest dziesięć turbin wiatrowych. OX2, obecny właściciel, zastąpi je bardziej nowoczesnymi instalacjami i wybuduje trzy dodatkowe na lądzie, zwiększając tym samym moc wyjściową farmy wiatrowej ponad dwukrotnie oraz podnosząc jej niezawodność. Oznacza to, że nowa farma wiatrowa będzie składała się z 13 nowych turbin produkujących ok. 160 GWh rocznie.

– Inwestujemy w odnawialne źródła energii, ponieważ chcemy mieć wpływ na ochronę środowiska i przyspieszyć proces przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Nowa farma wiatrowa umożliwi nam produkcję energii odnawialnej w ilości większej niż ilość energii wykorzystywanej we wszystkich naszych budynkach w Finlandii – powiedział Lars Midttun, dyrektor krajowy firmy IKEA w Finlandii.

Przekazanie nowej farmy wiatrowej firmie IKEA planowane jest na rok 2017.Po przekazaniu obiektu za jego zarządzanie będzie odpowiedzialna firma OX2.

– Projekt ten jest częścią strategii ekspansji OX2 na rzecz zajęcia znaczącej pozycji na rynku globalnym. Współpracujemy z firmą IKEA od wielu lat i z niecierpliwością czekamy na wybudowanie i oddanie do użytkowania pierwszej farmy wiatrowej w Finlandii – powiedział Paul Stormoen, dyrektor zarządzający firmy OX2 Wind.

Podpisana umowa zna zakup farmy wiatrowej w Ajos jest już czwartym kontraktem zawartym pomiędzy firmami OX2 i IKEA na łączną moc 174 MW pochodzącą z energii wiatrowej w państwach skandynawskich.

Czytaj więcej

Skomentuj