1 / 14

Zobacz najpiękniejsze iluminacje! Wraz z początkiem grudnia na ulicach polskich miast rozpoczęły się przygotowywania do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Starówki wielu z nich ozdobiły już imponujące choinki. Jednak magiczny i niepowtarzalny klimat w tym okresie tworzą przede wszystkim dekoracje świetlne.

Specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego przygotowaliśmy prezentację świątecznych iluminacji w kilku polskich miastach. Sprawdziliśmy, jakiego rodzaju i ile świetlnych dekoracji pojawi się tej zimy na ulicach, które z miast postawiły na ich ekologiczny charakter oraz jaki będzie ich koszt. Czy tegoroczne świąteczne instalacje oczarują swym pięknem i wyjątkowym charakterem? Sami zobaczcie!

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć świątecznych iluminacji z wybranego miasta:

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Warszawa
Kielce
Bielsko-Biała
Kraków
Łódź
Wrocław
Gorzów Wlkp.
Białystok
Toruń
Gdańsk
Częstochowa
Gdynia
Poznań
Wejherowo

Stolica oczarowała blaskiem

Warszawska iluminacja świąteczna to doskonały powód do tego, aby zakochać się w Stolicy. Przepiękną dekorację można podziwiać od 5 grudnia. Tego dnia na 27-metrowej choince na placu Zamkowym rozbłysły światełka. Wzdłuż Traktu Królewskiego powstał wyjątkowy świetlny szlak o długości 20 km. Świąteczna droga rozpoczyna się na Nowym Mieście i wiedzie przez Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, a kończy się w Wilanowie. Świąteczny blask pojawił się także na prawym brzegu Wisły.

Zdjęcia: Urząd M. St. Warszawa/R. Motyl

1 / 8

Podobnie jak w zeszłym roku dekoracje zostały ustawione również na Rynku Nowego Miasta. Pojawił się tam miś siedzący na książce w otoczeniu konika na biegunach, bębenka i prezentów pod choinką będzie czytał świąteczne bajki, które zostały napisane i nagrane w studiu nagrań w Łodzi specjalnie na tę okazję. W tym roku bajki będą uruchamiane za pomocą przycisku umieszczonego na słupku przy dekoracji. Buzia misia jest animowana światłem, a pyszczek porusza się w rytm czytanych opowieści.

Z kolei na ulicy Agrykola nad aleją spacerową zawisła ozdoba-baldachim z fioletowo-białymi światełkami, nawiązująca charakterem i stylem do dekoracji w Al. Ujazdowskich. W pobliżu wejścia do Łazienek Królewskich spacerowiczów wita natomiast logo „Zakochaj się w Warszawie”, wyświetlane ze specjalnych projektorów.

Rynek Mariensztacki natomiast rozświetla iluminacja adresowana głównie do najmłodszych mieszkańców Warszawy. W towarzystwie dużych, wieloramiennych gwiazd świetlnych, pojawiły się dwa świąteczne renifery wraz z saniami. Nowe, kolorowe iluminacje świetlne w kształcie bombek zamontowano także na pl. Grzybowskim. Największa z dekoracji to niezwykłej urody kolorowa brama, przez którą można przechodzić. Tymczasem na ul. E. Plater stoi świetlna choinka. Natomiast na Krakowskie Przedmieście powróciły dekoracje wolnostojące, które wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców i turystów w ubiegłym roku: ogromna bombka świąteczna i kolorowe prezenty. Na pl. Trzech Krzyży zachwyca świetlna fontanna.

Na Saskiej Kępie pojawiła się dekoracja świetlna przypominająca kobietę – „Francuska piękność”. Tymczasem świąteczną atmosferę na placu Na Rozdrożu zapewnia kareta Królowej Śniegu w otoczeniu świetlnych reniferów.

Zdjęcia: Multi Dekor

1 / 4

Tegoroczne dekoracje są tymi z zeszłego roku. Koszt jaki poniesie miasto obejmuje montaż, demontaż, konserwację i przechowywanie. Jest to 3 mln zł – mówi Magdalena Łań z Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy. Informuje również, że na ulicach Warszawy zapłonie 2 mln energooszczędnych światełek ECO-LED w 740 elementach dekoracji. – Najwięcej, bo aż 169 będzie przepięknych, zdobionych bombkami parasolek królewskich. Świetlne dekoracje stolicy zużywają o 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Sama tylko choinka na placu Zamkowym potrzebuje tyle prądu, co wypiek świątecznego sernika. Koszt zużycia prądu dla 1 godz. iluminacji świątecznej to 70 zł – wylicza.

Dekoracje świąteczne na ulicach Warszawy będzie można podziwiać do pierwszych dni lutego. Opiekę nad warszawską iluminacją sprawuje Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Terenów Publicznych. – Warto dodać, że iluminacja stolicy wzbudziła zachwyt francuskiego dziennika Le Figaro. W świątecznym rankingu Warszawa znalazła się w gronie 10 najpiękniej udekorowanych miast na świecie – informuje Karolina Gałecka, rzecznik prasowy ZDM.

Które z polskich miast przygotowało w tym roku najpiękniejsze iluminacje świąteczne?

Wyświetl wyniki głosowania

Loading ... Loading ...
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

9 Komentarze

Skomentuj