Nowy serwis hydrologiczny zaprezentowano na konferencji w siedzibie IMGW. Serwis jest dostępny pod adresem hydro.imgw.pl.
Wielość danych
Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PiB dr Paweł Przygrodzki wyjaśnił, że serwis składa się z serwisów map, wykresów i tabel. – Jest złożony z części otwartej dostępnej dla wszystkich i części lokowanej dedykowanej dla służb związanych z gospodarką wodną i zarządzaniem kryzysowym – dodał.
W serwisie są zamieszczone dane ze stacji hydrologicznych: stany i przepływy wody, temperatury, informacje o ich zmianach, a także ze stacji meteorologicznych o wietrze, temperaturze powietrza i opadach.
– Mamy możliwość stosowania w serwisie indywidualnych ustawień, filtrowania przestrzennego, czy szeroki wybór podkładów mapowych – podkreślił dyrektor.
Prognozy hydrologiczne
Zaznaczył, że jest to niezwykle intuicyjny serwis różnego rodzaju informacji dotyczących pogody i hydrologii. – Najważniejsze jednak jest to, że mamy w serwisie prognozy hydrologiczne, których do tej pory nie było. Dostępne są w kilku wariantach: na mapie z dynamiczną osią czasu, w horyzoncie 72 godzin, zwizualizowane na wykresach, na mapach w postaci zasięgu stref zagrożenia powodziowego dla miast, mamy też dane operacyjne do 6 tygodni wstecz, poprzednio było do 3 dni wstecz – wyjaśnił.
– Mamy możliwość wizualizacji z poziomu własnej lokalizacji, czyli możemy wskazać miejsce, gdzie się znajdujemy lub dla którego chcemy wyświetlić sytuację hydrologiczną – powiedział dr Przygrodzki. Dodał, że niebawem pojawią się kolejne nowości. – Będziemy implementować długoterminowe prognozy hydrologiczne – kilkutygodniowe – wyjaśnił.
Zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB Grzegorz Walijewski wyjaśnił, że na mapie możemy zobaczyć wszystkie rzeki. – Jeśli są oznaczone kolorem niebieskim, to znaczy, że mamy stany średnie. Żółty albo pomarańczowy to stany ostrzegawcze natomiast czarny oznacza, że wody jest za mało. Wyświetlają się też wszelkie ostrzeżenia – dodał.
Dynamiczna mapa
Dane dostarczane do serwisu spływają z ponad 800 stacji hydrologicznych. – Dla Warszawy, Krakowa i Poznania możemy aktualnie sprawdzić, jaki jest zasięg zwierciadła wody w korycie albo także i poza korytem. Można także sprawdzić temperaturę wody – będzie to pewnie zakładka najczęściej używana w lecie, gdyż stacje hydrologiczne mierzą temperaturę i nad morzem i na jeziorach – powiedział Walijewski.
– Jednak najważniejszą rzeczą jest mapa dynamiczna, na której można zobaczyć ostrzeżenia dla danego rejonu czy prognozy hydrologiczne. Na mapie możemy również włączyć animację pokazującą sytuację na kolejne 72 godziny, a także zobaczyć historię sprzed 6 tygodni – dodał.
Dostępne są również zakładki z opadami czy wyładowaniami atmosferycznymi. Można także sprawdzić, gdzie są zatory lodowe. Na mapach można również sprawdzić sumy opadu dostępne w określonym zakresie czasowym od 1 godziny do 48 godzin.
Komentarze (0)