Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Impas w negocjacjach o ograniczenie zanieczyszczania plastikiem

Impas w negocjacjach o ograniczenie zanieczyszczania plastikiem
Bartłomiej Leśniewski
07.12.2024, o godz. 8:55
czas czytania: około 3 minut
0

W Busan w Korei Południowej zakończyła się 5. runda negocjacji w sprawie globalnego porozumienia dotyczącego zatrzymania zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Ze względu na brak zgody pomiędzy krajami w niektórych obszarach finalne negocjacje zostały odroczone.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Planuje się, że ostateczny tekst umowy wstępnej zostanie przyjęty podczas sesji następczej w 2025 r. Przedstawiciele UNEP/GRID-Warszawa, a także europejskiej branży tworzyw sztucznych apelują do negocjatorów o utrzymanie zaangażowania i ambitnych celów.

Sesja ONZ

Piąta sesja negocjacji Międzyrządowego Zespołu Negocjacyjnego ONZ (Intergovernmental Negotiating Committee, INC), której uczestnikami było blisko 200 państw członkowskich, miała zgodnie z planem zamknąć (trwający dwa lata) etap dyskusji i zakończyć go przyjęciem przełomowego porozumienia, otwierając tym samym drogę do podpisania przez państwa w przyszłym roku Traktatu ONZ dotyczącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

„Jednak wbrew temu co planowano, nie udało się zasypać głębokich podziałów między krajami o „wysokich ambicjach”, które dążą do globalnie wiążącego porozumienia w celu ograniczenia produkcji i wycofania szkodliwych chemikaliów, a krajami o „podobnych poglądach”, które chcą skupić się na odpadach. Projekt tekstu opublikowany pod koniec sesji, ostatecznie obejmował szeroki zakres opcji, wskazując na utrzymujący się poziom niezgody” – czytamy w komunikacie UNEP/GRID-Warszawa.

Rozwiązania domaga się kilka krytycznych kwestii: a) definicje, b) redukcja produkcji tworzyw sztucznych, i c) finanse. Dodatkowe spotkanie, które ostatecznie wyeliminuje punkty sporne i pozwoli domknąć etap wstępnej mowy międzynarodowej, powinno wydarzyć się w połowie 2025 r. i ma zostać potraktowane w harmonogramie negocjacji, jako kontynuacja 5. sesji (INC-5.2).

Suma małych kroków

Badania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) wykazały, że rządy i przedsiębiorstwa mogą zrobić dziesiątki rzeczy, aby wyprowadzić nas z kryzysu zanieczyszczenia środowiska, jednocześnie realizując agendę zrównoważonych zmian w gospodarce. — Ogólnoświatowy kryzys zanieczyszczeń związany z obecnością tworzyw sztucznych w środowisku naturalnym stanowi kolosalne zagrożenie dla świata i dla nas, ale mamy świadomość, że mierząc się z nim, stoimy przed szansą, żeby wzmocnić globalną gospodarkę na drodze do zrównoważonego rozwoju — podkreśliła Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa.

Zdecydowane poparcie dla nadrzędnego celu wyeliminowania zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi do 2040 r. wyrażają także sami producenci tworzyw sztucznych w Europie. — Obecność odpadów tworzyw sztucznych w środowisku jest całkowicie niedopuszczalna, dlatego w pełni popieramy cel negocjowanego porozumienia. Europejska branża tworzyw sztucznych od lat przoduje na świecie pod względem cyrkularnych rozwiązań, które pozwalają zmniejszać zanieczyszczenie i zawracać ten cenny surowiec do obiegu – powiedziała Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Plastics Europe Polska.

Według branży, porozumienie wymaga podjęcia w całym cyklu życia tworzyw sztucznych działań takich, jak: wspieranie zrównoważonej produkcji i wykorzystania tworzyw i wyrobów z tworzyw; rozwój skutecznych i efektywnych systemów zagospodarowania odpadów; stworzenie systemów i narzędzi finansowania, takich jak np. ROP oraz ram prawnych wspierających innowacje i inwestycje (także PPP); rzetelne, spójne i kompleksowe systemy monitorowania i oceny zanieczyszczania tworzywami.

Zgoda stron

Jak podkreślają przedstawicielki UNEP/GRID-Warszawa oraz Plastics Europe Polska, elementem tworzenia nowego prawa jest zebranie rekomendacji od interesariuszy, stąd decydująca o powodzeniu jest współpraca między rządami, przemysłem, organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem obywatelskim, oraz skupianie się na identyfikowaniu wspólnych rozwiązań.

W takim duchu, równolegle z procesem negocjacyjnym INC, prowadzone były prace w Inicjatywie #EndPlasticPollutions (#EPP) — platformie integrującej interesariuszy, zainaugurowanej w Polsce i koordynowanego przez UNEP/GRID-Warszawa, jako odpowiedź na Rezolucję UNEA 5/14 „End Plastic Pollution: Towards an international legally binding agreement”. „Organizacja Plastics Europe Polska będąca od początku partnerem w Inicjatywie #EPP, deklaruje dalszą współpracę w jej ramach i kontynuowanie wysiłków na rzecz zatrzymania zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi” – informuje UNEP/GRID-Warszawa.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025