Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

In-house w odpadach – kolejna inicjatywa poselska

In-house w odpadach – kolejna inicjatywa poselska
Maciej Kiełbus, kancelaria Dr Krystian Ziemski & Partners
15.01.2016, o godz. 8:47
czas czytania: około 5 minut
2

Do Sejmu wpłynął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakładający wprowadzenie tzw. zamówień in-house w sektorze gospodarki odpadami komunalnymi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Uzasadnienie projektu

W uzasadnieniu projektu nowelizacji wskazano, iż ma on na za zadanie „usprawnić i przyspieszyć zadania dotyczące utrzymywania czystości i porządku w gminach oraz rozwiązań sytuacje stworzone pod rządami ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (…)”. Projektodawcy wskazują także na „oczywistą sprzeczność” pomiędzy obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 6e) a przepisami ustawy o samorządzie gminnym (art. 9). Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowią przy tym w ich ocenie ograniczenie swobody samorządu terytorialnego co do sposobu wykonywania zadań nałożonych przepisami prawa.

Projektodawcy uzasadniając przedłożony projekt odwołali się także do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz nowej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 roku dotyczącej zamówień publicznych.

Projekt został w dniu 13 stycznia 2016 roku skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych. Nie otrzymał jeszcze numeru druku sejmowego.

Próba oceny projektu

Podejmując próbę oceny omówionego powyżej projektu na wstępie podkreślić należy, iż dotyka on niezwykle ważnej sfery aktywności samorządowej wywołującej od 2011 roku skrajnie odmienne oceny ze strony przedstawicieli środowisk samorządowych i przedsiębiorców prywatnych. Niestety projekt grupy posłów PSL w żaden sposób nie nawiązuje do procedowanego obecnie przez Radę Ministrów projektu nowej ustawy Prawo zamówień publicznych, który zawiera propozycję rozwiązań w zakresie tzw. zamówień in-house. W ostatnim czasie swoje stanowisko w tym zakresie zmieniło w sposób diametralny Ministerstwo Środowiska, które zaproponowało, aby rozwiązania ogólne dotyczące in-house – zawarte w projekcie nowego Prawa zamówień publicznych – odnieść także do systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym do odbioru odpadów komunalnych. Takie podejście zapewnia spójność systemową dotyczącą systemu gospodarki komunalnej.

Przyjęcie natomiast rozwiązań zawartych w opisanym powyżej projekcie oznaczałoby dalsze pogłębianie różnic pomiędzy rozwiązaniami funkcjonującymi w systemie gospodarki odpadami komunalnymi a rozwiązaniami obowiązującymi w innych obszarach gospodarki komunalnej, co zdaje się nie mieć wystarczającego uzasadnienia merytorycznego.

Należy mieć nadzieję, iż ewentualna dyskusja dotycząca przedmiotowego projektu pozwoli na wypracowanie optymalnych rozwiązań dla środowiska samorządowego, uwzględniającego uzasadnione interesy podmiotów prywatnych, które w pozytywny sposób przełożą się na sytuację właścicieli nieruchomości w poszczególnych gminach.

Nie ulega przy tym wątpliwości, iż poważna dyskusja na temat tzw. zamówień in-house zbliża się wielkimi krokami i stanowić będzie jedno z zasadniczych wyzwać w zakresie prawa samorządowego w 2016 roku.

Tekst pochodzi z portalu PrawoDlaSamorządu.pl

ziemski_logo

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


ktoś

Komentarz #640 dodany 2016-01-29 15:32:55

Ten sejm jak i poprzednie ma za nic trwałość umów i stabilność prowadzenia biznesu. W normalnym cywilizowanym kraju przepisy które nie są niezbędne mają kilka miesięcy od ogłoszenia do wprowadzenia i na ogół są zapisu o okresach przejściowych. a u nas - KOMUNA PEŁNĄ GĘBĄ


cos za cos

Komentarz #641 dodany 2016-04-19 13:14:17

Odebrać samorządom oraz wszelkie możliwości prowadzenia firm. KOMUNA WRACA, czy co, że wszyscy chcą zamówień bez przetargu...itp.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024