Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Indie. Kończą się zapasy węgla; braki prądu wywołują protesty

Indie. Kończą się zapasy węgla; braki prądu wywołują protesty
MŁ/PAP
12.10.2021, o godz. 10:36
czas czytania: około 2 minut
0

Indie stoją w obliczu poważnego kryzysu energetycznego – zapasy węgla w kraju są na bezprecedensowo niskim poziomie, pojawiają się wielogodzinne przerwy w dostawie prądu – poinformował we wtorek The Guardian.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Delhi może stanąć w obliczu kryzysu zasilania” – napisał w miniony weekend minister Arvind Kejriwal do premiera, Narendry Modiego.

Węglowe turbulencje

Stany Radżastan, Jharkhand i Bihar już doświadczają nawet 14-godzinnych przerw w dostawie energii elektrycznej. 6-godzinny brak prądu w Pendżabie doprowadził do społecznego protestu.

Eksperci zaznaczają, że kryzys nie jest spowodowany niedoborami w krajowym wydobyciu węgla. W ciągu ostatnich dwóch dekad krajowa produkcja węgla w Indiach rosła wykładniczo, chociaż z powodu pandemii nastąpił jej spadek o niecały 1 proc. w latach 2019–2020.

Turbulencje wynikają raczej z „niewłaściwego przewidywania, planowania i magazynowania węgla przez wytwórców energii i regulatora energetyki w kraju” – powiedział Sunil Dahiya, analityk Centrum ds. Badania Energii i Czystego Powietrza.

Deszcze monsunowe i kryzys na globalnym rynku energetycznym

Tegoroczne ulewne deszcze monsunowe utrudniały przesył węgla z kopalń do elektrowni. Sytuację na indyjskim rynku skomplikował dodatkowo kryzys na globalnym rynku energetycznym. W wyniku wzrostu cen import większych ilości węgla przerastał możliwości finansowe poszczególnych indyjskich stanów, co przyczyniło się do niedoborów surowca.

„Po wyjściu z blokady kraju spowodowanej pandemią zaobserwowano znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną” – stwierdził główny ekonomista Indii, Vibhuti Garg. Przypomniał, że „instalacje energii odnawialnej również zwolniły tempo pracy w ostatnim czasie” i dodał, że „gdyby rząd Indii skupił się na zwiększeniu mocy odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna (…) tego kryzysu można było uniknąć”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024