1 / 4

Indyjski Międzynarodowy Port Lotniczy w Koczin (stan Kerala) jest jednym z niewielu lotnisk na świecie całkowicie zasilanych energią słoneczną.

Uroczyste oddanie do użytku elektrowni słonecznej o mocy 12 MW generującej od 50 tys. do 60 tys. kWh energii odbyło się w sierpniu. Instalacja zbudowana z ponad 46 tys. modułów fotowoltaicznych znajduje się w pobliżu kompleksu magazynów lotniska na ponad 18 ha. Nadwyżka energii będzie oddawana do sieci. System został zrealizowany przez indyjskie oddziały firm Bosch Energy i Building Solutions.

Lotnisko zrealizowało w 2013 r. również dwa inne projekty wykorzystujące energię słoneczną. Pierwsza instalacja składająca się z 400 modułów polikrystalicznych o mocy 100 kW zainstalowana jest na dachu hali przylotów. Drugą natomiast usytuowano częściowo na dachu, a częściowo w okolicy hangaru obsługi statków powietrznych. Składa się z 4000 modułów monokrystalicznych o łącznej mocy 1 MW. Obie instalacje są wyposażone w system SCADA.

Łączna moc instalacji solarnych w Cochin Airport wynosi zatem 12 MW + 1,1 MW co czyni to lotnisko największym na świecie pod względem zainstalowanej mocy. Jednakże Międzynarodowe Lotnisko w Indianapolis (Stany Zjednoczone) zasilane jest z jednak instalacji fotowoltaicznej o mocy 12,5 MW.

Władze Indii planują kolejną inwestycję w fotowoltaikę, ale tym razem w Porcie Lotniczym w Kalkucie. Prawdopodobnie na ponad 24 ha zamontowana będzie 15 megawatowa instalacja PV. Airport Authority of India (AAI) zarządzający 125 lotniskami w Indiach zdecydował się na budowę elektrowni słonecznych na ok. 30 swoich lotniskach. AAI planuje zainstalować do 2016 r. elektrownie fotowoltaiczne generujące 50 MW, a w latach późniejszych aż 150 MW.

Czytaj więcej

Skomentuj