1 / 5

W Katowicach rusza Śląski Festiwal Nauki. Podczas tegorocznej edycji jedną z atrakcji będzie możliwość przeprowadzenia inspekcji rurociągu supernowoczesną kamerą, udostępnioną przez Katowickie Wodociągi.

Trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w dniach 11-14 stycznia br. Po raz pierwszy wydarzeniu będzie przyświecać hasło przewodnie, którym w tym roku będzie „Energia”. Wstępem do ŚFN będzie Noc Biologów 2019, organizowana w piątek 11 stycznia przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Na sobotę 12 stycznia zaplanowano w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oficjalną uroczystą inaugurację trzeciej edycji festiwalu. W niedzielę i poniedziałek 13 i 14 stycznia wszyscy chętni będą mogli przyjść do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, gdzie utworzona zostanie główna przestrzeń festiwalowa. Złożą się na nią niezliczone stanowiska pokazowe, strefy tematyczne i specjalne oraz sale wykładowe.

Katowickie Wodociągi od środka

Na festiwalu, wśród 150 stoisk pokazowych znajdzie się stoisko Katowickich Wodociągów. W tym roku przyświeca mu hasło Zajrzyj do środka! Spółka zaprezentuje samochód wyposażony w bardzo nowoczesną kamerę służącą do inspekcji sieci oraz robota frezującego. Każdy chętny będzie mógł stać się operatorem kamery i zajrzeć do wnętrza trzymetrowej rury specjalnie przygotowanej na potrzeby pokazu. Podobnie jak w roku ubiegłym będą też zabytkowe saturatory. Będzie można zobaczyć je i z zewnątrz i od środka, a także dowiedzieć się jaka jest zasada ich działania. Wszyscy spragnieni będą też mogli napić się wody z saturatora. Podczas festiwalu będzie on podłączony do sieci wodociągowej, do której wodę dostarczają Katowickie Wodociągi.

Kosmos i garażowi wynalazcy

W planie imprezy jest także stworzenie specjalnej strefy kosmicznej, współtworzonej przez jednostki naukowe, instytucje, organizacje i firmy zajmujące się szeroko pojętą branżą kosmiczną. Nie zabraknie cieszących się wielką popularnością podczas wcześniejszych edycji festiwalu stref: dziecięcej, sportowej i e-sportu. Będzie też strefa OFF Science – garażowych wynalazców, w której ich autorzy prezentują publiczności swoje niezwykłe rozwiązania techniczne. Na zakończenie festiwalu uczestnicy w plebiscycie wybiorą najciekawsze z nich.

Czytaj więcej

Skomentuj