Instalacja fotowoltaiczna pod względem trwałości oceniana jest na 25-30 lat. Po 25 latach ich wydajność szacuje się na 83-85 proc., a w przypadkach droższych modułów nawet 87 proc. Jest to więc inwestycja długoterminowa, która stosunkowo szybko się zwraca. Jeżeli uwzględnimy tzw. zielone kredyty obrotowe, zwrot z inwestycji do nawet czterech lat użytkowania, a w kolejnych 25 latach przynosi ona już tylko bardzo realne oszczędności.
Sprzyjające warunki na dachu
Sukces i żywotność instalacji nie zależy jednak wyłącznie od właściwego doboru i ustawienia instalacji fotowoltaicznej. Ważną rolę odgrywają również prawidłowo przeprowadzone audyty, przygotowania poszycia dachu oraz inne roboty przygotowawcze przed rozpoczęciem takiej inwestycji.
Do optymalizacji kosztów i zużycia energii elektrycznej przyczynia się nie tylko przejście na produkcję własną pod postacią paneli słonecznych i magazynów energii. Równie istotne jest zapewnienie komfortowych warunków klimatycznych danego obiektu. Im lepsza kondycja i izolacja budynku z zewnątrz, tym lepsze warunki panujące w środku. Izolacja ścian i przede wszystkim dachu przełoży się na rachunek ekonomiczny. W przypadku obiektów wielkogabarytowych o znacznej powierzchni dachu płaskiego zadbać należy zarówno o jego szczelność w zimie, jak i ograniczyć ryzyko nagrzewania w lecie – dzięki temu zredukujemy wydatki na ogrzewanie i klimatyzację.
Uwaga na warunki termiczne
Ale to nie wszystko, ponieważ nowoczesne powłoki hydroizolacyjne, które zapobiegają nagrzewaniu się dachów płaskich, poprawiają również wydajność umieszczonych na tej kondygnacji instalacji i urządzeń.
– Wysokie temperatury w sezonie letnim i przeważająca liczba dni słonecznych powodują znaczne podwyższenie temperatury pokrycia dachu, co z kolei wpływa na efektywność zamontowanych na dachu urządzeń – mówi Adam Koczorowski, uprawniony projektant instalacji elektrycznych i słaboprądowych Selena ESG. – Ten problem dotyczy również paneli fotowoltaicznych, które wbrew pozorom nie osiągają najwyższej wydajności w miesiącach letnich właśnie ze względu na niesprzyjające warunki termiczne. Dlatego warto zastosować proste i efektywne rozwiązania, przykładem powłoka COOL-R®.
Konserwacja i przeglądy a instalacja fotowoltaiczna
Trwałość i bezawaryjność instalacji fotowoltaicznej zależna jest również od właściwego jej użytkowania, zgodnego z zaleceniami producentów paneli. Postęp technologiczny pozwala na optymalizację pracy modułów solarnych w oparciu o dane, jakich dostarcza nowoczesne oprogramowanie do monitorowania jej parametrów. Dzięki temu zyskujemy dane na temat wydajności, ale również potencjalnych sytuacji awaryjnych.
Oprócz zdalnego monitorowania pracy instalacji, powinna być ona kontrolowana również na miejscu. Zaleca się, by raz w tygodniu i każdorazowo po wystąpieniu ekstremalnych sytuacji pogodowych przeprowadzić inspekcję wizualną paneli na wypadek powstałych uszkodzeń, pęknięć czy osłabienia mocowania.
Bezwzględnie raz do roku, w wyniku kompleksowego przeglądu, powinny zostać ocenione stan paneli fotowoltaicznych, jaki i całej powierzchni dachu. – Dla powodzenia przedsięwzięcia tak samo istotne są hydroizolacyjny i konstrukcyjny audyt dachu przed instalacją, jak i usługi serwisowe oraz regularne przeglądy podstawowe i rozszerzone na etapie użytkowym – radzi Rafał Lorek, menedżer Sekcji Realizacji, Obsługi Gwarancyjnej i Serwisu z Seleny ESG.
Komentarze (0)