Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Instalacje komunalne dyktują ceny

Instalacje komunalne dyktują ceny
mp
03.03.2020, o godz. 13:51
czas czytania: około 2 minut
3

Łomża to jedno z wielu miast w Polsce, w którym w ostatnim czasie gwałtownie zdrożało zagospodarowanie odpadów. Radni miasta zwrócili się do Ministerstwa Klimatu, ponieważ ze względu na niewielką liczbę instalacji komunalnych w powiecie ma dochodzić do praktyk monopolistycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Łomżyńscy samorządowcy zwrócili się do ministra klimatu Michała Kurtyki, żeby zasygnalizować problem w zakresie kontroli podwyżek opłat za gospodarowanie odpadami w ich gminie.

Pomimo stosowania procedur przetargowych, które mogą wpływać na regulowanie cen obsługi zagospodarowania odpadów komunalnych, ostateczne koszty dyktowane są przez zarządzane przez spółki miejskie, instalacje komunalne, na których składowane są wywożone odpady. Sytuacji tej nie zmieniła nawet wprowadzona nowelizacja ustawy śmieciowej, znosząca regionalizację związaną z przetwarzaniem odpadów komunalnych .

Problem ten dotyczy gmin całego powiatu łomżyńskiego, gdyż brakuje konkurencji wśród podmiotów instalacji komunalnych, co ułatwia im prowadzenie polityki monopolistycznej. W przeprowadzanych w gminach przetargach na obsługę wywozu śmieci zgłasza się jedna instalacja komunalna.

Sejmik województwa apeluje do rządu w sprawie odpadów

Łomżyńscy samorządowcy zgłaszają uwagi, iż obecne przepisy dotyczące gospodarowania odpadami zawarte w ustawie o odpadach, ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz wojewódzkim planie gospodarki odpadami sprzyjają realizacji samowolnej polityki cenowej prowadzonej przez instalacje komunalne, co przyczynić się może do  kolejnych podwyżek opłat za śmieci.

Żeby zapobiec takim sytuacjom, zdaniem przedstawicieli władz Łomży, konieczna staje się rewizja istniejących przepisów prawnych. Proponują oni wprowadzenie nakazu wobec instalacji komunalnych na zawieranie umów na zagospodarowanie odpadów zmieszanych ze wszystkimi  podmiotami odbierającymi odpady komunalne z danego województwa i podtrzymanie zapisu o możliwości wobec podmiotów odbierających odpady zmieszane przekazywania ich do dowolnej instancji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (3)


ja-nek

Komentarz #45183 dodany 2020-03-03 19:19:32

Główny problem to zakaz składowania odpadów kalorycznych (powyżej 6 MJ/kg - czyli wszystkiego co nie jest popiołem lub gruzem), przy wstrzymaniu prac nad współspalaniem w elektrowniach RDF (paliwa z odpadów) pod naporem lobby górniczego oraz zaniechania w budowie spalarni!!!. Stworzono odwrotność rynku - w Polsce jest ok 3 mln odpadów kalorycznych, których nie można spalić, a moce są na ok 1,5 mln, czyli wszyscy sie "biją" by ktoś od nich wziął odpad, z którym nie ma co zrobić. I to jest główna przyczyna rozstroju gospodarki odpadami - rząd PiS - spier....co się tylko dało...a teraz nie ma winnych...


ekolog-realista

Komentarz #45513 dodany 2020-03-05 11:23:12

Nie pamiętam czy Łomża budowała jakiś zakład, czy woziła się na plecach innych okolicznych samorządów? Przecież mamy wolny rynek i uwolnione przez Ministerstwo odpady można wozić odpady w dowolne miejsce w Polsce. Jak tak dalej pójdzie ze zmianami w prawie, to odpady zostaną u mieszkańców gdzie nie dosięgnie ich żadne nierealne rozporządzenia ani niedorobiona BDO.


Budyń jest dobry!

Komentarz #46337 dodany 2020-03-13 13:34:45

Zapytajcie "broszi" i św. pamieci szyszki dlaczego wydali około 700 zezwoleń na sprowadzanie do Polski smieci ze Świata i Całej Europy!?Podpowiem , za przyjmowanie smieci inne kraje płaca ! dla kogo? domyslcie się sami! Naszych śmieci nie chca odbierać więc nalezało podnieść opłaty!!! brawo pisdzielce! tak sie gospodarzy a wierny suweren i elektorat pisowski za to zapłaci. Nie płaczcie teraz że są podwyzki,sami chcieliscie i wybraliscie!!!

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024