Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Inwestycja w Sworowie zakończona pięć miesięcy przed czasem

Inwestycja w Sworowie zakończona pięć miesięcy przed czasem
PU
28.11.2022, o godz. 13:23
czas czytania: około 2 minut
0

Pod koniec października 2022 r. zakończyły się prace na budowie kanalizacji w Sworowie wraz z rozbudową sieci do strefy przemysłowej w Chojnie. Prace zostały zakończone pięć miesięcy przed wyznaczonym czasem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Inwestycja w Sworowie ruszyła na przełomie marca i kwietnia tego roku. Od samego początku wykonawca działał sprawnie bardzo. Już w lipcu wójt Pakosławia informował, że prace posuwają się dużo szybciej niż zakładano i termin ich zakończenia przewidywano na koniec grudnia tego roku, zamiast na zapisany w umowie marzec 2023 r. Postęp był jednak tak znaczący, że prace zakończyły się 27 października 2022 roku.

Niełatwe zadanie

Jak przyznaje wójt, w obecnych uwarunkowaniach prowadzenie procesu inwestycyjnego jest niełatwym zadaniem. Rzetelnie i na czas wykonane przedsięwzięcie niestety nie bywa regułą.

W tym konkretnym przypadku trzeba przyznać, że wykonawca wywiązał się ze swojego zadania bardzo dobrze. Poprawnie zorganizował plac budowy, zapewnił odpowiednią jakość wykonanych prac. Warto nadmienić, że inwestycja została zrealizowana kilka miesięcy przed terminem zapisanym w umowie. Oprócz wybudowania kanalizacji sanitarnej Gmina Pakosław w ramach przedsięwzięcia wyremontowała duży fragment drogi powiatowej i gminnejmówi Piotr Skrzypek, wójt gminy Pakosław.

Ponad 6 mln zł

Gmina Pakosław określiła wstępną wartość inwestycji na około 7,5 mln zł. W 2021 roku złożyła wniosek o wsparcie z rządowego programu Polski Ład. Wnioskowała o maksymalną kwotę 7 125 000 zł, co stanowi 95% wartości inwestycji. I taka właśnie kwota została gminie przyznana. Na początku marca tego roku została podpisana umowa z wykonawcą. Firma zaoferowała wykonanie kanalizacji za kwotę niespełna 6,4 mln zł. W związku z tym, iż wybrano ofertę poniżej przewidywanej kwoty nastąpiło przeliczenie wysokości dofinansowania, w wyniku czego inwestycja została zrealizowana z rządowym wsparciem w wysokości nieco ponad 6 mln zł i wkładem własnym gminy w wysokości prawie 320 tys. złotych.

Ponad 9,5 km rur

Budowa kanalizacji sanitarnej w Sworowie oraz rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej do strefy przemysłowej w Chojnie obejmuje ułożenie pond 9,5 km rur oraz budowę trzynastu przepompowni. Inwestycja zakłada także odtworzenie nawierzchni drogi powiatowej w Sworowie na odcinku około 2 km.

Jednak 7 mln

W podsumowaniu inwestycji na stronie internetowej gminy Pakosław czytamy, że zadanie kosztowało ponad 7,1 mln zł. Jak wyjaśnia wójt, jest to spowodowane sytuacją na rynku budowlanym i stale wzrastającymi cenami towarów. Gmina na szczęście nie ma się czego obawiać. Może skorzystać z nowelizacji w programie Polski Ład, obejmującej inwestycje, których przetargi rozstrzygnięto przed wybuchem wojny w Ukrainie. W myśl noweli, jeśli przetarg wygrała firma, która zaoferowała realizację zadania poniżej kwoty przyznanego dofinansowania, ale w trakcie prac koszty wzrosły, można się starać o zwrot poniesionych dodatkowych kosztów do poziomu pierwotnego dofinansowania. Jak zapewnia wójt, odpowiedni wniosek został już złożony.

źródło: rawicz24.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024