Reklama

envicon 2023 ad1a

Paraliż inwestycji w Łodzi? Przez wojnę w Ukrainie brakuje pracowników i materiałów

Paraliż inwestycji w Łodzi? Przez wojnę w Ukrainie brakuje pracowników i materiałów
23.03.2022, o godz. 13:58
czas czytania: około 2 minut
0

Wojna w Ukrainie nie pozostaje bez wpływu na miejskie inwestycje. Bandycka napaść Rosji zachwiała dostępem do materiałów budowlanych i wpłynęła na dostęp do kadr - informuje oficjalny portal UM Łodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Przez polski rynek budowlany przetacza się fala cenowego szaleństwa w związku z niedostępnością materiałów i ich gwałtownie rosnącymi cenami. Już w zeszłym roku boleśnie odczuliśmy szalejące ceny energii i paliw, galopującą inflację, drożejące materiały i rosnące wynagrodzenia. Od końca lutego zmagamy się dodatkowo z konsekwencjami bandyckiej napaści Rosjan na Ukrainę – mówi Robert Kolczyński, dyrektor departamentu w UM Łodzi prowadzącego miejskie inwestycje.

Wojna wstrzymała łańcuch dostaw od naszych wschodnich sąsiadów, którzy są dużym producentem stali. Zaczyna brakować również drewna, a nawet szkła. Problemem stały się także kadry – Ukraińcy pracujący na wielu łódzkich inwestycjach wrócili bronić ojczyzny przed Rosjanami. To grozi paraliżem kontraktów realizowanych przez miasto – czytamy w serwisie uml.lodz.pl

Niepewna przyszłość

– Sygnały o trudnościach dochodzą do nas zarówno od dużych firm, jak i tych mniejszych. Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim brakiem stabilności finansowej. Firmy obawiają się podpisywania nowych kontraktów. Rynek inwestycji musi mierzyć się z sytuacją, w jakiej jeszcze nie był – mówi Agnieszka Kowalewska, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W ZIM zostanie powołany zespół, którego zadaniem będzie szczegółowy monitoring sytuacji na rynku. Przygotuje on także raport ryzyk związanych z obecną sytuacją. Priorytetem jest kontynuacja i zakończenie kluczowych dla miasta inwestycji: rewitalizacji centrum oraz Księżego Młyna i dużych projektów drogowych, których realizacja wchodzi właśnie w kluczową fazę.

Tanio już było

– Sytuacja jest bardzo trudna i niepewna. Przypomnę tylko, że realizujemy obecnie wiele ważnych inwestycji: Trasa Górna, przebudowa ulic Wojska Polskiego i Przybyszewskiego, modernizacja zajezdni Chocianowice. Zakończone właśnie aukcje na przebudowę Legionów tylko potwierdzają, że tanio już było. Dziś trudno jeszcze mówić precyzyjnie o skali opóźnień na łódzkich budowach, ale wiemy, że takie będą. W tej chwili przygotowujemy się do pracy w sytuacji kryzysowej, która wymaga od nas bardzo uważnego monitoringu rynku – mówi Kolczyński.

 

źródło: uml.lodz.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023