Kolejne inwestycje w farmy wiatrowe

Kolejne inwestycje w farmy wiatrowe
Cza
08.05.2023, o godz. 9:35
czas czytania: około 2 minut
0

Na wschodniej ścianie Polski powstają farmy wiatrowe: w Kraśniku, Huleszewie i Grajewie, trwają przygotowania do budowy kolejnych dwóch inwestycji wiatrowych oraz magazynu energii w tym rejonie. Liberalizacja ustawy 10H stwarza kolejne możliwości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Projekty o łącznej mocy blisko 222 MW to początek naszego zaangażowania we wschodnią Polskę, a w szczególności w Lubelszczyznę. Tu widzimy bowiem ogromny potencjał do rozwoju projektów wiatrowych – podkreśla Tomasz Guzowski, dyrektor obszaru wiatru w OX2. – Na ten potencjał składa się kilka czynników. Pierwszy to znakomite warunki wietrzne i słoneczne, które pozwalają projektować, wykorzystując pełny zasób odnawialnych źródeł. Do tego sprzyjające otoczenie biznesowe i polityczne. Zarówno samorządowcy na poziomie gmin, jak i starostw wychodzą na przeciw inicjatywom inwestycyjnym. Warte podkreślenia jest pełne zrozumienie i współpraca ze strony władz województwa lubelskiego, które postrzegają inwestycje w OZE jako jedno z kół zamachowych rozwoju regionu.

20 nowych farm

Inwestycje w instalacje nowych mocy wiatrowych w województwie lubelskim będą łatwiejsze po liberalizacji ustawy 10H, która zakłada, że wiatraki będą mogły powstawać w odległości nie mniejszej niż 700 m od najbliższych zabudowań. Dzięki zmianom na Lubelszczyźnie powstanie wiele nowych miejsc pracy, a z tytułu samych podatków budżety gmin mogą się wzbogacić nawet o 30 mln zł każdego roku. Wszystko przy założeniu, że w ciągu najbliższych 5 lat powstanie 20 nowych farm wiatrowych w regionie.

Oprócz korzyści podatkowych i dzierżawnych, farmy wiatrowe na terenie Lubelszczyzny to także wymierna korzyść dla lokalnej społeczności, wynikająca z możliwości zakupu taniej i czystej energii bezpośrednio z instalacji. Nowe przepisy zakładają bowiem, że co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej oferowane będzie przez inwestora mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego.

– To jest jak najbardziej możliwe. Chcemy aktywnie uczestniczyć w działaniach i współpracować przy inwestycjach niosących korzyści dla mieszkańców Lubelszczyzny. Ze swojej strony zamierzamy dostarczyć nie tylko kapitał potrzebny do ich realizacji, ale także wiedzę i doświadczenie. W końcu jesteśmy firmą, która zainstalowała najwięcej lądowych turbin wiatrowych w Europie – wyjaśnia Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

Bezpieczeństwo energetyczne

Lubelszczyzna jest regionem o znakomitych warunkach wietrznych i słonecznych. Pod względem produkcji energii elektrycznej ma jednak wiele do nadrobienia. W regionie produkuje się 2 proc. energii elektrycznej, podczas gdy powierzchniowo województwo stanowi 8 proc. powierzchni Polski, a zamieszkuje je 5 proc. populacji Polaków.

– Bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne mieszkańców regionu będzie zależało od tempa rozwoju OZE. Wojna za wschodnią granicą pokazała, że o stabilności dostaw energii elektrycznej decyduje duża liczba rozproszonych źródeł jakimi są elektrownie wiatrowe. Właśnie dlatego – jako OX2 – będziemy angażować się w pracę i działania na rzecz rozwoju regionu – kończy Katarzyna Suchcicka.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024