Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Inwestycje wodociągowe - plan prawie gotowy. Mamy wydać 40 mld zł

Inwestycje wodociągowe - plan prawie gotowy. Mamy wydać 40 mld zł
szp
09.04.2021, o godz. 15:20
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Infrastruktury zakończyło prace nad projektem „Programu inwestycyjnego w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”. Dokument ma trafić do konsultacji w najbliższych dniach. Według wyliczeń resortu, na inwestycje potrzeba ok. 40 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dokument powstał na podstawie ankiet wysłanych do każdej polskiej gminy. Zawierały one – jak informowało ministerstwo – „najistotniejsze pytania, pozwalające na ocenę potrzeb finansowych oraz oczekiwań w zakresie zmian w przepisach, czy wsparcia merytorycznego”. Ocena tych potrzeb wynika z faktu przyjęcia przez Parlament Europejski dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Oprócz zwiększenia dostępności wody pitnej, ważnym elementem będą ograniczenie jej strat w sieci oraz poprawa jej jakości. – Wdrożenie dyrektywy będzie bardzo kosztowne – mówiła podczas spotkania eksperckiego zorganizowanego przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwie Infrastruktury.

Komisja Europejska przewiduje przeznaczenie środków finansowych na te zadania i właśnie dlatego Polska jest zobowiązana do opracowania dokumenty planistycznego. Jak mówiła Bogucka-Szymalska, prace nad nim już się w zasadzie zakończyły, i ma on zostać udostępniony do konsultacji na początku przyszłego tygodnia.

Dokument ma określić obszary priorytetowe, nie tylko modernizację sieci, rozbudowę i monitoring wody, ale też budowanie systemu oceny ryzyka, którego jednym z zadań będzie ograniczanie strat wody w systemach wodociągowych.

Według wyliczeń ministerstwa, na realizację tych zadań dostosowujących infrastrukturę do nowej dyrektywy potrzebne będzie ok. 40 mld zł. Jak ogromna to kwota niech świadczy porównanie z inwestycjami w budowy sieci kanalizacyjnych, budowy nowych i modernizacje istniejących oczyszczalni ścieków w ramach kolejnych KPOŚK. W latach 2003-2019 na ten cel przeznaczono ok. 70 mld zł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024