Jacek Ozdoba wyjaśnia zasady nowego systemu kaucyjnego

Jacek Ozdoba wyjaśnia zasady nowego systemu kaucyjnego
dom
03.06.2022, o godz. 12:17
czas czytania: około 3 minut
0

Wprowadzenie systemu kaucyjnego pozwoli na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez odpady szklane i zapewni lepszy surowiec do recyklingu. Aby system ten funkcjonował prawidłowo, musi być powszechnie dostępny, a także zapewniać łatwy zwrot opakowania i odzyskanie kaucji. Chcemy, żeby był on czytelny dla użytkowników, dlatego zaproponowaliśmy objęcie systemem także innych opakowań szklanych – tłumaczy zasady nowego systemu kaucyjnego w Polsce wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak już pisaliśmy wczoraj, zgodnie projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, system kaucyjny obejmie butelki szklane do 1,5 l (jednorazowego oraz wielorazowego użytku), puszki aluminiowe do 1l oraz butelki z tworzywa sztucznego do 3l.

Koniec z „małpkami” na ulicach

– Włączenie do systemu kaucyjnego szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5l ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami. W przypadku nieobjęcia ich systemem kaucyjnym istniałoby też ryzyko przechodzenia producentów z butelek wielokrotnego użytku na jednorazowe, czego chcemy uniknąć – tłumaczy Jacek Ozdoba.

Wiceminister zwraca również uwagę, że takie rozwiązanie pozwoli na ograniczenie dezorientacji konsumentów, która mogłaby wystąpić gdyby część butelek szklanych została objęta systemem, a część pozostała poza nim.

Jak dodaje, nowe propozycje przewidują, że do systemu kaucyjnego mają zostać włączone również puszki aluminiowe o pojemności do 1l. Ma to wpłynąć m.in. na wzrost poziomów ich zbierania, które według branży zwiększą się o 10 proc., czyli ok. 400 mln szt. Zmiana ta zapewni też większy poziom finansowania systemu kaucyjnego.

– Takie opakowania znajdują się w obiegu zamkniętym z pominięciem jednostek handlowych, które w planowanym systemie mają funkcję związaną z poborem i zwrotem kaucji. Dlatego też ewentualne rozliczenia związane z kaucją byłyby problematyczne dla takich podmiotów- wyjaśnia Jacek Ozdoba.

Wysokość kaucji

Projekt ustawy przekazany do konsultacji nie określał wysokości stawki kaucji na opakowania. Natomiast zgodnie z decyzją kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska projekt w tym zakresie zostanie zmieniony.

– Ustawa określi maksymalną stawkę kaucji, natomiast stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym będą określone w rozporządzeniu – mówi wiceminister Ozdoba.

Zaproponowane przepisy zobowiązują każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze jednostki handlowe będą mogły odbierać te opakowania i odpady opakowaniowe oraz zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast zobowiązane do pobierania kaucji.

Kto będzie tworzyć system kaucyjny?

System kaucyjny tworzyć będą wprowadzający napoje w opakowaniach. Projektowane przepisy pozostawiają jednak dużą swobodę przedsiębiorcom w tym zakresie, określając jednak warunki, które taki system powinien spełniać.

– Projekt ustawy nie narzuca przedsiębiorcom tworzącym system wyboru sposobu zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Będą mogli więc oprzeć się wyłącznie na zbieraniu opakowań i odpadów przez sklepy, ale także instalować automaty do odbierania butelek w sklepach i poza nimi – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska.

Wprowadzających reprezentował będzie jeden podmiot. Uruchomienie systemu kaucyjnego będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego do spraw klimatu.

Wprowadzający produkty w opakowaniach objęci systemem będą mieli obowiązek osiągnąć poziomy selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych co najmniej w wysokości określonej w załączniku do ustawy (docelowo 90 proc. wprowadzonych opakowań objętych systemem). W przypadku nieosiągnięcia wymaganych poziomów selektywnego zbierania wprowadzający będą ponosili opłatę produktową.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024