Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Jacek Sutryk ogłoszony nowym prezesem Związku Miast Polskich

Jacek Sutryk ogłoszony nowym prezesem Związku Miast Polskich
Bartłomiej Leśniewski
19.06.2024, o godz. 10:09
czas czytania: około 2 minut
0

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, został nowym prezesem Związku Miast Polskich. Delegaci z miast członkowskich Związku wybrali także jego Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz przyjęli kierunki działania na najbliższy rok nowej kadencji samorządowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

“18 czerwca w Warszawie spotkali się delegaci ZMP na swoim dorocznym 47. Zgromadzeniu Ogólnym. Spotkanie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. Przedstawiciele miast przyjęli sprawozdanie Zarządu ZMP z działalności Związku w 2023 roku oraz sprawozdanie finansowe, udzielili także absolutorium ustępującemu Zarządowi i prezesowi ZMP” – czytamy w komunikacie Związku Miast Polskich.

Podsumowanie poprzedniej kadencji

Najważniejsze problemy, z jakimi w ostatnich latach zmagały się polskie miasta, to centralizacja państwa, zabieranie samorządom przez rządzących funduszy i kompetencji, dokładanie kłopotliwych obowiązków czy wymuszanie pewnych działań na burmistrzach i prezydentach. Do tego doszły poważne ogólnoświatowe wyzwania, jak pandemia, kryzys uchodźczy, inflacja, kryzys energetyczny.

– Ze wszystkimi tymi problemami Związek się zmagał, był niezwykle aktywny podczas doraźnego procesu legislacyjnego, związanego choćby z pandemią czy kwestią uchodźców – mówił podczas briefingu prasowego przed Zgromadzeniem Ogólnym w Warszawie, Zygmunt Frankiewicz, ustępujący prezes ZMP. – Wpływaliśmy na bieg zdarzeń w parlamencie, rozmawialiśmy z rządem, nawet w tych najtrudniejszych kwestiach. Ta kadencja w opinii senatora Frankiewicza była wyjątkowo trudna. Związek pokazał, jak bardzo jest przydatny w tych trudnych czasach. Dowodem na to, że działania i postawa ZMP znalazły uznanie wśród samorządów, jest liczebność Związku. Ostatnia kadencja zaczynała się przy stanie 300 miast należących do ZMP. Poprzednia w l. 2014-19 rozpoczynała się od 296.

– Co prawda w minionych latach 29 miast wystąpiło z ZMP – i mogę powiedzieć, że uczyniły to pod presją polityczną, gdyż tworzona była inna, polityczna organizacja samorządowa – to jednak w ostatnim czasie do naszego Związku przystąpiło aż 60 miast – zwrócił uwagę prezes Zygmunt Frankiewicz.

Wybory

Podczas warszawskiego spotkania delegaci z miast należących do ZMP wybrali nowego prezesa oraz liczący 30 osób Zarząd i 5-osobową Komisję Rewizyjną. Prezesem Związku na nową kadencję został Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który reprezentuje najliczniejszą w Zgromadzeniu Ogólnym grupę prezydentów i burmistrzów – niezależnych, nie należących do żadnej partii politycznej.

– Jacek Sutryk jest osobą, która potrafi rozmawiać z każdym, co daje pewność, że będzie rozmawiać i z rządem, i z innymi korporacjami samorządowymi – powiedziała rekomendując jego kandydaturę Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Sam nowo wybrany prezes zwrócił uwagę, że w obecnej kadencji Związek ma szansę zrobić dużo dla polskiego samorządu z powodu dobrze zapowiadającej się współpracy z rządem. Jednocześnie stwierdził, że ustępujący szef ZMP Zygmunt Frankiewicz “niemożliwie wysoko podniósł poprzeczkę dla nowego prezesa”.

W Zarządzie Związku znaleźli się reprezentanci wszystkich opcji politycznych reprezentowanych wśród delegatów – proporcjonalnie do ich liczby w Zgromadzeniu Ogólnym. Podobną zasadę przyjęto przy wyborze członków Komisji Rewizyjnej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024