„Jadalny Poznań” jest projektem tworzenia społecznych ogrodów (rabat sąsiedzkich) oraz nasadzeń roślinności w przestrzeni miejskiej. – Jego głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców miast poprzez stworzenie tzw. otwartych ogrodów społecznych, których oczekiwanym skutkiem byłaby integracja społeczności lokalnej polegająca na wspólnym zakładaniu ogródków warzywno-ozdobnych, w których spędzaliby oni czas, samodzielnie sadzili oraz opiekowali się̨ roślinami, dbali o bezpośrednią przestrzeń wokół siebie. – tłumaczy Joanna Błauciak z Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.
Projekt zakłada również każdorazowe sprzątanie najbliższego sąsiedztwa w celu jak największego wpłynięcia na wygląd okolicy, jak również tworzenie przyjaznych podwórek i miejsc wypoczynku. Tym razem na osiedlu Nad Potokiem (dzielnica Sołacz) w Poznaniu w sobotę (25 kwietnia) w godzinach 11-15 będzie możliwość wspólnego wykonania sąsiedzkiej rabaty, z której następnie korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy osiedla. Prace będzie nadzorował wykwalifikowany ogrodnik. Na miejscu do dyspozycji ochotników będą dostępne narzędzia (grabie, łopaty, rękawice) oraz sadzonki, nasiona, krzewy i drzewka. Spotkanie to jest również okazją by osoby z innych części Poznania poznały ideę projektu, a w następstwie założyły ogródek w swojej okolicy, gdyż planowane są również inne lokalizacje.
„Jadalny Poznań” to kolejne – po udanej akcji „Poznań – woda jest najważniejsza” – wydarzenie sekcji ekologicznej Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody z Poznania.
[poll id=”10″]
Komentarze (0)