Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Jak efektywnie zarządzać mieniem komunalnym?

Jak efektywnie zarządzać mieniem komunalnym?
Barbara Krawczyk
17.09.2019, o godz. 21:37
czas czytania: około 9 minut
0

Nieruchomości miejskie stanowią olbrzymi potencjał, który wciąż nie zawsze jest w pełni wykorzystywany przez samorządy. Z jakich wzorców oraz narzędzi korzystać, aby podnieść efektywność zarządzania mieniem komunalnym?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Poprawa efektywności energetycznej

O rewitalizacji wraz z poprawą efektywności energetycznej oraz jakości powietrza mówił z kolei Andrzej Rajkiewicz, wiceprezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Jak zapewniał, podejmowanie przedsięwzięć energooszczędnych w budynkach przyczyni się do zmniejszenie kosztu ogrzewania i ciepłej wody o 12-17 proc. (jeżeli jest modernizowany tylko system grzewczy), o 25-60 proc. (jeżeli jest realizowana kompleksowa termomodernizacja) i o 10-30 proc. przy wprowadzeniu zarządzania energią.

Zmniejszy się też koszt energii elektrycznej o 10-50 proc. w wyniku modernizacji oświetlenia i napędów elektrycznych w budynkach. – Z kolei jeżeli zrealizujemy łącznie termomodernizację z modernizacją urządzeń zużywających energię elektryczną, możemy zmniejszyć zużycie energii o ponad 60 proc., co nazywa się głęboką modernizacją energetyczną i daje dodatkowe preferencje w przypadku z korzystania z dofinansowań UE – podkreślił Andrzej Rajkiewicz.

Formuła PPP przynosi korzyści

W kolejnym wystąpieniu Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego tłumaczył, dlaczego w Polsce warto inwestować w formule PPP. Wśród powodów wymienił m.in. możliwość zaangażowania środków inwestycyjnych sektora prywatnego w realizację zadań publicznych np. budowę infrastruktury, możliwość przekazania do sektora prywatnego szeregu zadań i związanych z ich realizacją ryzyk, np. ryzyko budowy czy finansowania.

Jest to też szansa na szybszą realizację inwestycji, a także przekazanie do administracji publicznej innowacyjnych rozwiązań. – PPP nie jest nadmiernie skomplikowane. Przetarg PPP umożliwia jednorazowe przeprowadzenie kilku zamówień z większą pewnością prawidłowej ich realizacji. Średni czas od wszczęcia postępowania do zawarcia umowy to 257 dni – mówił Bartosz Korbus. I dodał, że ramach przetargu PPP kontraktowany jest za jednym razem cały zestaw usług m.in. projekt, finansowanie, budowa, eksploatacja i zarządzanie infrastrukturą.

O korzyściach, dzięki podjętej na przestrzeni ostatnich lat współpracy w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego w wymiarze ponadregionalnym, jakie osiągnęła gmina Kobylnica (woj. pomorskie), mówił Leszek Kuliński, wójt tej gminy.

Podczas swojej prezentacji tłumaczył, że gmina, ze względu na realizowane zadania, ma ograniczone możliwości w stosunku do dynamicznie rozwijających się terenów. Nie mogła z własnego budżetu zaspokoić wszystkich potrzeb, które zgłaszali mieszkańcy. Dodatkowo brakuje pracowników, a sfera administracyjna ma bardzo duże braki kadrowe. A zatem formuła PPP to alternatywna forma rozwiązywania problemów dotyczących finansowania i zarządzania przedsięwzięciami publicznymi.

– Przedsięwzięcie pojęte wspólnie z dyrekcją Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Widzinie oraz podmiotem zajmującym się budową nowego oraz modernizacją istniejącego oświetlenia na terenie gminy Kobylnica jest doskonałym przykładem tego, jak w umiejętny sposób można wykorzystywać formułę PPP dla osiągania pozytywnych efektów. Z jednej można rozwiązać problemy osób wymagających kompleksowej opieki zdrowotnej, z drugiej zaś poprawić bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców – powiedział Leszek Kuliński.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024