Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Jak odpowiedzialność producenta może wpływać na rozwój recyklingu? Eksperci debatowali w NFOŚiGW

Jak odpowiedzialność producenta może wpływać na rozwój recyklingu? Eksperci debatowali w NFOŚiGW
Katarzyna Błachowicz
02.10.2017, o godz. 13:41
czas czytania: około 2 minut
0

Czy po latach dyskusji nad wprowadzeniem efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla odpadów opakowaniowych, tak by wspomagał rozwój nie tylko selektywnej zbiórki, ale i recyklingu odpadów, nadchodzi przełomowy moment?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

W gronie ekspertów odbyło się 29 września 2017 r. spotkanie branżowe o znaczeniu rozszerzonej odpowiedzialności producenta na rozwój recyklingu w Polsce.

Spotkanie otworzyli: Magdalena Dutka, prezes firmy Abrys wraz z  Dominikiem Bąkiem, zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– System opłat powinien być spójny, racjonalny i wspierać określone cele w gospodarce odpadami. Obecny krajowy system opłat nie spełnia oczekiwań – wymaga gruntownej i pilnej modyfikacji – stwierdził Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.

Porównanie stawek opłat za opakowania detaliczne w wybranych krajach UE w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta z 2017 r. pokazuje, że system w Polsce na tle innych krajów jest najtańszy. W naszym kraju  przedsiębiorcy płacą 1 zł/rok/mieszkańca, w UE od 5 do 15 euro.

Kluczowy nasuwający się wniosek to pilne zmiany w udziale przemysłu w kosztach gminnego systemu gospodarowania odpadami, w tym zbiórki selektywnej i recyklingu odpadów.

Poza tym w gronie ekspertów prowadzono ożywione debaty, podczas których zastanawiano się nad wprowadzeniem efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla odpadów opakowaniowych, tak by wspomagał rozwój nie tylko selektywnej zbiórki, ale i recykling odpadów.

Istotne jest też zwrócenie uwagi na potencjał surowców, ocena możliwości dalszego rozwoju selektywnego zbierania, ale też barier w jej rozwoju. By to uzyskać konieczne jest stworzenia mechanizmu weryfikującego dane o odzysku i recyklingu odpadów komunalnych raportowane przez gminy (zapewnienie spójności danych raportowanych przez organizacje odzysku i gminy).

Zdaniem niektórych ekspertów środki finansowe powinny “podążać za odpadem”, a według innych powinny finansować zbieranie i przygotowanie do recyklingu (bez recyklingu). Kontrowersje wśród zebranych wzbudzała kwestia ustanowienia instytucji regulatora systemu (np. optymalnie w formule PPP). Ważny jest sposób kształtowania dopłat od przedsiębiorców wprowadzających poprzez zastosowanie algorytmu oraz określenie systemu organizacyjnego poboru i dystrybucji opłat z przemysłu.

W spotkaniu branżowym zorganizowanym przez firmę Abrys udział wzięli przedstawiciele RIPOK-ów, samorządów, organizacji odzysku, producentów i recyklerów.

Pełna relacja z komentarzami branży będzie opublikowana w  kwartalniku “Recykling” (IV/2017).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024