Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie przygotowało pilotażowy cykl warsztatów, z których skorzystało już blisko 600 przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Zajęcia cieszyły się tak dużą popularnością, że kolejne realizowane będą już jesienią.

Cykl warsztatów edukacyjnych “Miniwysypisko” to proekologiczna inicjatywa, która powstała z myślą o edukacji najmłodszych w tym zakresie. Dzięki zainscenizowaniu miniwysypiska przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych mają okazję sprawdzić swoją wiedzę.

– Tego typu zajęcia niosą za sobą również szereg innych korzyści: uczą pracy w grupie, odpowiedzialności, a przede wszystkim kształtują w dzieciach przekonanie, że troska o środowisko jest bezcenna i każdy ma bezpośredni wpływ na swoje otoczenie – mówi Jakub Turowicz z MPO.

Formuła zajęć edukacyjnych opracowana została w taki sposób, by poprzez zabawę oraz interakcję przekazać najważniejsze informacje na temat segregacji popularnych odpadów, z którymi dzieci mogą mieć do czynienia każdego dnia. W trakcie zajęć dzieci zachęcane są do aktywnego uczestnictwa i zadawania pytań.

Na początku uczestnicy uczą się zasad prawidłowego postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów. Następnie rozpoczyna się sprzątanie i segregowanie odpadów z przygotowanego wcześniej miniwysypiska. Butelki, gazety, kartony po sokach, puszki, baterie – wszystko to musi trafić do odpowiednich, kolorowych pojemników frakcyjnych.

Potem wspólnie oceniane są efekty segregacji, a pracownicy MPO Warszawa pomagają dzieciom zweryfikować ich wybory. Jeśli któryś z odpadów trafił do niewłaściwego kontenera, uczestnicy dowiadują się, gdzie powinien zostać wyrzucony.

Ostatnią atrakcją spotkania jest możliwość dokładnego obejrzenia (a nawet posiedzenia za kierownicą) jednego z najnowszych pojazdów bezpylnych spółki, które na co dzień odbierają odpady od mieszkańców stolicy.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj