Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Jaki jest wizerunek Wrocławia?

Jaki jest wizerunek Wrocławia?
Judyta Więcławska
08.02.2017, o godz. 15:44
czas czytania: około 3 minut
0

Jak postrzegana jest stolica Dolnego Śląska? O tym debatowano podczas konferencji „Wrocław: wizerunek miasta 2017” organizowanej przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej i Ośrodek „Pamięć i przyszłość”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Odbiór przestrzeni oparty jest dzisiaj przede wszystkim na jej wizerunku, kształtowanej na doświadczeniach wzrokowych, na estetyce. Jednocześnie: – Nasilająca konkurencja pomiędzy ośrodkami miejskimi oraz rywalizacja wynikająca z rosnących potrzeb odbiorców oferty miejskiej powoduje, iż miasta poszukują nowych dróg ku osiągnięciu przewagi konkurencyjnej i to właśnie tożsamość miejska zostaje zmaterializowana do roli zasobu miejskiego i jednego z najistotniejszych narzędzi tworzenia przewagi konkurencyjnej – zaznaczyła podczas konferencji Patrycja Grzyś z Uniwersytetu Gdańskiego.

Budżet obywatelski

Badania nad percepcją i waloryzacją przestrzeni miasta prowadzone są w wielu dziedzinach nauki. Trzeba zaznaczyć, że miasto to nie tylko obszar geograficzny, wytyczony przez znaki i granice. – Miasto to mieszkańcy budujący jego przestrzeń i wizerunek. Skuteczne kierowanie miastem to wdrażanie polityki partycypacyjnego zarządzania przestrzenią miejską, obejmującej aktywne włączenie mieszkańców w procesy współdecydowania. Zaangażowanie mieszkańców w politykę kreowania przestrzeni urbanistycznej zdobywa coraz większą przychylność władz lokalnych, regulujących zasady współpracy z obywatelami w przepisach prawa lokalnego i krajowego – stwierdza Kinga Jarmołowicz z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Stąd też w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się budżety obywatelskie.

Na tegoroczną odsłonę Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego miasto przeznacza 25 mln zł. W ubiegłym roku – w stolicy Dolnego Śląska – największym zainteresowaniem cieszyły się projekty z zakresu kształtowania i doposażania terenów zieleni a także tworzenia ciągów pieszo-rowerowych.

Jednocześnie trzeba wskazać, że partycypacja społeczna we Wrocławiu nie jest realizowana tylko i wyłącznie w ramach budżetu obywatelskiego – w tym mieście funkcjonuje Biuro ds. Partycypacji Społecznej, które koordynuje w tym roku kilka projektów (na łączną sumę 100 mln zł) aktywizujących mieszkańców.

Wrocław chce być zielony

Pod koniec października dowiedzieliśmy się, że aplikacja Wrocławia do Komisji Europejskiej o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r. została przyjęta. Łącznie o to miano walczy 14 miast z całej Europy. Tytuł przyznawany jest za działania w zakresie ochrony środowiska i inicjatywy na rzecz podniesienia standardów ekologicznych.

W ocenie dr hab. inż. arch. Aliny Drapelli-Hermansdorfer, prof. nadzw. Politechniki Wrocławskiej, miasto ma niewielkie szanse na zdobycie tego tytułu. Zauważyła bowiem, że wymagania stawiane ośrodkom miejskim przez Komisję Europejską są bardzo wysokie, i Wrocław może im nie sprostać. Jury bierze bowiem pod uwagę m.in. współpracę i partnerstwo między władzą, przedsiębiorstwami i obywatelami mające na celu rozwój i poprawę warunków życia w mieście; wdrożenie rozwiązań zrównoważonej gospodarki; założenie oraz rozwój parków i terenów rekreacyjnych; nowoczesne podejście do gospodarki zarządzania odpadkami czy też innowacyjne rozwiązania w zakresie redukcji zanieczyszczeń. Niemniej jednak prelegentka zauważyła, że aplikacja pozwoli „zrobić rachunek sumienia” i zwróci uwagę włodarzy i mieszkańców na samą przestrzeń oraz funkcjonowanie Wrocławia. To z kolei może być szansą na rozwój miasta, w tym terenów zieleni.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024