Przepisy mają doprowadzić do przyjęcia zasady “zanieczyszczający płaci”. Zgodnie z nią koszt zagospodarowania odpadów opakowaniowych powinien być już zawarty w cenie produktu w opakowaniu. Przedstawiciele szeroko pojętej branży komunalnej i samorządowcy od wielu miesięcy apelują o stworzenie polskiego modelu ROP. Ich zdaniem powinien on towarzyszyć wprowadzeniu systemu kaucyjnego, który ma zacząć działać w Polsce 1 października.
“Jaki ma być polski model ROP?”
już 26 lutego 2025 zapraszamy do oglądania transmisji online z debaty dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Udział online – rejestracja bezpłatna: rop.abrys.pl
Środowisko chce rozmawiać
Modelowi ROP poświęcona zostanie debata w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, którą organizujemy 26 lutego. Wezmą w niej udział wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska, a także przedstawiciele branży komunalnej, samorządów i wprowadzających opakowania. Uczestnicy dyskusji podejmą przede wszystkim temat założeń do systemu ROP przygotowanych przez ministerstwo klimatu i środowiska.
Według zapowiedzi MKiŚ polski model ROP jest w stanie zaspokoić oczekiwania wszystkich stron uczestniczących w procesie gospodarki obiegu zamkniętego. Co więcej resort przeanalizował, wady systemów europejskich, aby wyeliminować je z modelu krajowego. Propozycja ministerstwa została pozytywnie przyjęta przez samorządy i branżę odpadową.
Koncepcja rozszerzonej odpowiedzialności producenta wypracowana przez MKiŚ zakłada m.in. podział środków z opłat wprowadzających na trzy strumienie finansowania: do gmin, do instalacji komunalnych i do instalacji recyklingu.
Założenia ROP
Funkcję operatora systemu ROP ma pełnić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To Fundusz będzie przyjmował opłaty od producentów, którzy wprowadzili na rynek opakowania. O ich wysokości zadecyduje minister klimatu i środowiska na podstawie informacji o tzw. „kosztach na bramie” danego strumienia odpadów czyli kosztach przetworzenia danego odpadu w instalacji. Drugim ważnym wyznacznikiem opłaty ma być spełniany przez odpady wymóg ekomodulacji, czyli łatwiejszego recyklingu. Innymi słowy producenci opakowań bardziej dostosowanych do wymogów gospodarki obiegu zamkniętego poniosą niższe opłaty. Jednocześnie gminy zachowają odpowiedzialność za organizację odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.
Środki z opłat od wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek będą podzielone na trzy podstawowe strumienie finansowania: te, które trafią do gmin, do instalacji przetwarzania oraz do instalacji recyklingu. W przypadku gmin środki te mają zrekompensować koszty utrzymywania systemu zbiórki opakowań (uboczny strumień rekompensaty) oraz w głównym strumieniu rekompensaty będą zależne od masy odpadowej i efektywności systemu. Z kolei IPOKi (instalacje przetwarzania odpadów komunalnych) otrzymają środki, których wielkość zależeć będzie od masy przyjętych do sortowania i przekazanych do recyklingu odpadów z opakowań. Ostatni strumień finansowania popłynie do instalacji recyklingu tworzyw sztucznych i będzie uzależniony od masy tych odpadów poddanych przetwarzaniu. Część środków zostanie też przeznaczona na cele edukacji ekologicznej oraz pokrycie luki inwestycyjnej w zakresie zagospodarowania odpadów opakowaniowych.
Debata online
Już 26 lutego o godz. 10:00 zapraszamy do wysłuchania transmisji online debaty z udziałem wiceminister Anity Sowińskiej oraz przedstawicieli samorządu, branży odpadowej i producentów opakowań, w czasie której będzie można poznać założenia do polskiego systemu ROP, opinie zainteresowanych stron oraz wysłuchać dyskusji na temat wypracowanego modelu.
Każdy, kto zarejestruje się przez formularz na stronie organizatora, będzie mógł śledzić wydarzenie bezpłatnie i na żywo.
Komentarze (0)