Co prawda, we wspomnianym na wstępie komunikacie, Ministerstwo Środowiska wskazuje, że wymagania dla instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych zawierają nie tylko ustawa o odpadach, ale również sporządzony w sierpniu 2006 r. „Dokument referencyjny BAT dla przemysłu przetwarzania odpadów”, jednakże wskazać należy, że dokument ten nie ma jakiejkolwiek wiążącej (powszechnie obowiązującej) mocy prawnej, a stanowi wyłącznie zalecenia w zakresie najlepszych dostępnych technik w zakresie przetwarzania odpadów. Zgodnie bowiem z art. 207 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska najlepsze dostępne techniki powinny spełniać wymagania, przy których określaniu uwzględnia się jednocześnie:
- Rachunek kosztów i korzyści;
- Czas niezbędny do wdrożenia najlepszych dostępnych technik dla danego rodzaju instalacji;
- Zapobieganie zagrożeniom dla środowiska powodowanym przez emisje lub ich ograniczanie do minimum;
- Podjęcie środków zapobiegających poważnym awariom przemysłowym lub zmniejszających do minimum powodowane przez nie zagrożenia dla środowiska;
- Termin oddania instalacji do eksploatacji;
- Dokumenty referencyjne BAT oraz konkluzje BAT, o ile zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Dokumentem referencyjnym BAT jest, stosownie do art. 3 pkt 2b ustawy – Prawo ochrony środowiska, dokument, będący wynikiem wymiany informacji zorganizowanej przez Komisję Europejską zgodnie z przepisami dotyczącymi emisji przemysłowych, sporządzony dla określonego rodzaju działalności i opisujący w szczególności stosowane techniki, aktualne wielkości emisji i zużycia, techniki uwzględniane przy okazji ustalania najlepszych dostępnych technik, a także opisujący konkluzje BAT oraz wszelkie nowe techniki.
Obecnie „obowiązujący” dokument referencyjny BAT nie został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co potwierdza, iż nie posiada on powszechnie obowiązującej mocy prawnej.
Ministerstwo Środowiska wskazuje co prawda, że obecnie na szczeblu Unii Europejskiej trwają prace nad rewizją ww. dokumentu w sprawie najlepszych dostępnych technik dla przemysłu przetwarzania odpadów (pierwszy projekt dokumentu ma być opracowany w połowie 2016 r.), jednakże bez zmiany charakteru prawnego tego dokumentu (tj. bez jego publikacji w Dzienniku Urzędowym UE) w dalszym ciągu nie będzie on miał powszechnie obowiązującej mocy prawnej.
Komentarze (0)