Japonia inwestuje w polskie technologie pochłaniające światło

Japonia inwestuje w polskie technologie pochłaniające światło
ml
11.09.2015, o godz. 14:57
czas czytania: około 2 minut
0

10 września w siedzibie Ministerstwa Gospodarki japoński przedsiębiorca Hideo Sawada podpisał umowę z polską firmą Saule Technologies, która prowadzi pionierskie badania na perowskitach - substancjach pochłaniających światło.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zdaniem Janusza Piechocińskiego, szefa resortu gospodarki, technologia wykorzystania perowskitów dzięki stworzeniu nowej generacji ogniw fotowoltaicznych to ważny krok na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. To również doskonały przykład udanego transferu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i organizacyjnych do przemysłu.

– Podpisanie umowy to dowód na to, że można pokonać z sukcesem drogę od myśli, wynalazku, badań ku wdrożeniu w praktyce – powiedział wicepremier Piechociński. – Kluczem do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki jest jak najszersze wsparcie rodzimych innowacji, które dzięki współpracy nauki i biznesu będą miały szansę na komercjalizację i znalezienie konkretnych zastosowań na rynku. W nowej perspektywie finansowanej zarezerwowaliśmy obszerne środki na wsparcie projektów młodych, ambitnych naukowców – dodał. – Japonia to sprawdzony partner nie tylko w e-gospodarce, motoryzacji, ale i energetyce. Uczestniczy bowiem w wielkim procesie modernizacji polskiej energetyki opartej na węglu – podkreślił wicepremier.

Umowa inwestycyjna pomiędzy Saule Technologies, ARP Venture i japońskim inwestorem Hideo Sawadą dotyczy wynalazku wydruku atramentowego ogniw fotowoltaicznych, które opierają się o kryształy perowskitu. W uroczystości w Ministerstwie Gospodarki wzięli udział przedstawiciele Ambasady Królestwa Japonii w Polsce, Agencji Rozwoju Przemysłu, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz polscy i japońscy biznesmeni.

Wydarzenie zbiegło się z dwoma innymi sukcesami firmy Saule Technologies. W sierpniu spółka otrzymała grant w wysokości 25,5 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, którym zarządza Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także nawiązała współpracę z ARP Venture.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024