Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Jarocin, czyli jak zmienić MBP w centrum recyklingu

Jarocin, czyli jak zmienić MBP w centrum recyklingu
Bartłomiej Leśniewski
18.05.2023, o godz. 13:10
czas czytania: około 2 minut
0

W Polsce od lat trwa proces przekształcania instalacji MBP w lokalne centra recyklingu. - Proces ten nabrał w ostatnich latach dużego przyspieszenia. I będzie trwał przez najbliższych kilkanaście lat - oceniają uczestnicy 15 konferencji „Roadshow – mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

– W niektórych miejscach, takich jak na przykład Jarocin proces ten przebiega szybciej, w innych nieco wolniej. Ale widoczny jest w zasadzie wszędzie – dodawali. Konferencja w formule „roadshow” odbywa się w trzech miejscach Wielkopolski: Uniejowie, Jarocinie i instalacji Orli Staw. Organizatorem jest Abrys, wydawca Portalu Komunalnego.

Strumień

Podczas studyjnej wizyty w Wielkopolskim Centrum Recyklingu uczestnicy konferencji prześledzili drogę, jaką przeszedł ten zakład – od MBP, do instalacji komunalnej, które recyklingowi poddaje więcej niż połowę zbieranych odpadów.

– Chciałbym zwrócić uwagę na pewną oczywistość, która często pomijana jest w debacie na temat gospodarki. Ramy recyklingu wyznacza nie tylko technologia, ale w pierwszej kolejności strumień odpadów trafiających do instalacji. Rozwój recyklingu zależy od tego w jaki sposób modyfikować będziemy strumień odpadów. To kwestia szerszego konsensusu, współpracy w ramach społeczności lokalnej. Gdy ona szwankuje, szwankuje cały system recyklingu. W naszym przypadku ta współpraca jest dobra – mówił Witosław Gibasiewicz, prezes Wielkopolskiego Centrum Recyklingu.

Historycznie rzecz ujmując: przez ostatnie dwadzieścia lat odpady zmieszane stanowiły frakcję dominującą. WCR funkcjonuje od 2003 roku. W pierwszym roku na składowisko trafiało 100 proc. odpadów. Po pięciu latach było to 85 proc. odpadów. Dziś selektywnie WCR zbiera 57 proc. odpadów (dane za rok 2022 r.)

– Staraliśmy się aktywnie wpływać na kształt strumienia odpadów. Za najważniejsze i najwydajniejsze rozwiązania z perspektywy czasu ocenić muszę zbieranie popiołów w osobnej frakcji, jak również znaczny przyrost odpadów bio (komunalnych i kuchennych zbieranych osobno). One właśnie wagowo stanowią znaczny odsetek całości volumenu, a ich przetwarzanie wydatnie podnosi osiągane przez nas poziomy recyklingu – mówił Witosław Gibasiewicz.

Współpraca

Podobne sukcesy są poza zasięgiem tych instalacji, których postulatów nie rozumieją władze samorządowe. W Jarocinie jest inaczej. – Efekt selektywnej zbiórki zawsze zależy współpraca gminy, WCR-u i mieszkańców. My to rozumiemy. W swojej polityce dotyczącej gospodarki odpadami zawsze stosujemy dwie zasady. Pierwsza to zgodności z prawem polskim i unijnym. Druga: staramy się wyznaczane prawem cele osiągać jak najszybciej, nie czekając na ostatecznym upływ wyznaczanych tym prawem okresów przejściowych – komentował Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Podkreśla, że najważniejszym bieżącym celem gminy jest umiejętne zagospodarowanie nadwyżek energii produkowanej przez WCR. – Firma produkuje więcej energii niż zużywa. Chcemy by ta wytwarzana na miejscu energia, w niskiej cenie w jak największym stopniu wykorzystywana była na miejscu i służyła mieszkańców – mówi Adam Pawlicki.

WCR dziś obsługuje 360 tys. osób zamieszkałych na terenie 25 jednostek samorządowych ze środkowej Wielkopolski.


Wielkopolskie Centrum Recyklingu wśród liderów polskich instalacji komunalnych

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024