W Jarocinie oddano do użytku nowoczesną stację uzdatniania wody. Jej możliwości produkcyjne pozwalają na dostarczenie wody do ponad 80% mieszkańców gminy Jarocin.

Zastosowane w niej technologie pozwalają na sterowanie i monitorowanie pracy pozostałych stacji na terenie gminy, podnosząc bezpieczeństwo i zapewniając ciągłość w dostawie wody. – Dzięki realizacji inwestycji bez problemu spełniamy rygorystyczne normy polskie i unijne dotyczące jakości wody. Zastosowanie najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań pozwala osiągać najkorzystniejsze parametrów wody wskazywane przez Ministerstwo Zdrowia – tłumaczy Elżbieta Kostka, kierownik działu techniczno-inwestycyjnego PWiK.

Uzdatnianie wody – redukcja żelaza i manganu – odbywa się w procesie dwustopniowym przy udziale ośmiu filtrów.  Stacja  jest wyposażona w agregaty, które zapewniają ciągłość dostaw wody i proces filtrowania nawet w przypadku braku prądu. Ponadto jarocińską stację wyposażono w specjalne zabezpieczenia antyskażeniowe. – Gdyby doszło u nas do skażenia wody, np. bakterią koli, to stacja samoczynnie odetnie dostawę wody. Mieszkańcy mogą więc spać spokojnie – wyjaśnia Kostka.  – Wszystkie techniczne aspekty oznaczają dla mieszkańców także to, że woda, która trafia do ich kranów jest jeszcze lepszej jakości – zawiera mniej manganu, żelaza czy chloru – dodaje.

Koszt budowy stacji uzdatniania wody to ponad 10 mln zł netto. Pieniądze na ten cel pochodziły z preferencyjnego kredytu w ramach Programu Municipal Finance Facility wspieranego przez Komisję Europejską na zadana związane z ochroną środowiska, który gminna spółka otrzymała z Banku Ochrony Środowiska.

źródło: jarocin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj