Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Jaworzno nagrodzone za smart rozwiązanie

Jaworzno nagrodzone za smart rozwiązanie
Barbara Krawczyk
14.03.2017, o godz. 12:03
czas czytania: około 3 minut
0

Wdrożenie systemu Open Payment System w komunikacji publicznej w Jaworznie zostało nagrodzone podczas V edycji Konkursu Smart City w Warszawie. Wyróżnienie przyznano w kategorii Smart City do 100 tys. mieszkańców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Nagroda Smart City została przyznana za wdrożenie systemu Open Payment System w komunikacji publicznej w Jaworznie. To najbardziej zaawansowane rozwiązanie typu smart payments dla płatności i pierwszy tego typu systemu w Polsce. Łączy on funkcje karty płatniczej i karty miejskiej, dzięki czemu możliwe jest automatyczne pobieranie opłaty za przejazd.

Nagrodę odebrał zastępca prezydenta Jaworzna, Tadeusz Kaczmarek. Wyróżnienia wręczane były podczas Wielkiej Gali, która odbyła się 8 marca br. w Warszawie. O przyznaniu nagrody zdecydowała niezależna Kapituła Konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży.

Wygoda i dostępność w komunikacji miejskiej

Dotychczasowy, wdrożony w Jaworznie przez Mennicę Polską, system sprzedaży oparty na Jaworznickiej Karcie Miejskiej zyskał uznanie pasażerów. Open Payment System to ewolucja systemu biletowego zgodna z najnowszymi tendencjami światowymi. Tego typu rozwiązanie funkcjonuje od 2013 r. w Londynie i jest uważane za modelowe.

– Największymi walorami opracowanego przez Mennicę Polską systemu, obok wygody, jest jego szybkość, ponieważ zatwierdzanie transakcji zajmuje zaledwie pół sekundy, oraz dostępność 24h na dobę. To także ekologiczne rozwiązanie, eliminujące papierowe potwierdzenia, paragony itp. Warto też podkreślić, że system jest bezpieczny, ponieważ wszystkie transakcje są certyfikowane przez organizacje płatnicze Visa lub Master Card – mówi Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Pionu Płatności Elektronicznych z Mennicy Polskiej.

Jak tłumaczył Tadeusz Kaczmarek system jest dedykowany wszystkim pasażerom PKM Jaworzno i mogą oni już od ponad dwóch miesięcy zapłacić za przejazd używając jedynie zbliżeniowej karty płatniczej. Wszystkie należące do spółki autobusy wyposażone są w nowoczesny, intuicyjny terminal biletowy Open Payment System Jaworzno. Z systemu korzystać może również młodzież, m.in. poprzez zbliżeniowe karty przedpłacone.

Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno wyjaśnia, że system jest nowoczesny, prosty i intuicyjny, a pasażer po wejściu do pojazdu, wybiera bilet na terminalu biletowym, zatwierdza zakup poprzez zbliżenie do ekranu karty dowolnego banku i może jechać. W momencie zbliżenia karty do terminala biletowego OPS zostaje automatycznie pobrana właściwa kwota z konta karty płatniczej. W terminalu biletowym można zakupić jeden dowolny bilet jednorazowy lub dzienny, ale też w ramach jednej strefy biletowej kilka biletów.

Warto podkreślić, że również kontrola biletowa jest prosta ponieważ pasażer zbliża kartę płatniczą, którą opłacił przejazd do sprawdzarki kontrolera. Ponadto warto też zaznaczyć, że PKM Jaworzno i Mennica nie mają dostępu do stanu konta pasażera. Jest ono zabezpieczone i chronione tajemnicą bankową przez bank emitujący kartę, dokładnie na takim samym poziomie jak w bankomacie czy terminalu sklepowym. Sprawdzarki kontrolerskie mają jedynie dostęp do informacji, czy kartą został zakupiony bilet w PKM Jaworzno i czy jest on ważny. Nie mają natomiast dostępu do danych bankowych czy innych danych wrażliwych pasażera.

Konkurs Smart City

Konkurs  Smart City odbywa się podczas Smart City Forum. Jest to odpowiedź na transformację, jaka dokonuje się w skali globalnej, dotyczącą budowy i funkcjonowania miast, które stają się inteligentne, niezależnie od tego na jakim poziomie rozwoju się znajdują. Z kolei konkurs ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących te idee. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024