Jemioła niszczy drzewa w warszawskich lasach miejskich [WIDEO]

Jemioła niszczy drzewa w warszawskich lasach miejskich [WIDEO]
19.07.2021, o godz. 10:44
czas czytania: około 2 minut
0

Utrzymanie lasów miejskich stawia przed leśnikami ogromne wyzwania. Jednym z większych jest niepozorna roślina występująca w koronach drzew – jemioła. Lasy Miejskie – Warszawa właśnie opublikowały film z drona ukazujący poziom zniszczeń, których dokonuje ten półpasożyt.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Film pozwala zobrazować skalę problemu występowania jemioły rozpierzchłej w Lesie Kabackim. Widzimy drzewa w różnej fazie porażenia tym pasożytem – od występujących pojedynczych kul, drzew z tzw. czubami jemiołowymi, aż do drzew całkowicie zamarłych.

Jemioła zabiera drzewom wodę

Jemioła, niegdyś kojarzona z przydrożnymi drzewami, dziś jest bardzo szeroko rozpowszechniona. Ten półpasożyt żywi się samodzielnie, ale do życia potrzebuje również wody, którą pobiera z drzewa na którym rośnie. Robi to przez cały rok, pozbawiając go tego cennego zasobu. Jest to szczególnie niekorzystne w czasie upałów, osłabia naturalne mechanizmy do walki z wysoką temperaturą. W konsekwencji doprowadza to do znacznego osłabienia drzewa, a dodatkowo są one bardziej podatne na inne szkodliwe czynniki, np. szkodniki. To wszystko z czasem prowadzi do zamarcia drzewa-gospodarza.

Obecnie nie istnieją sposoby na usuwanie jemioły z terenów leśnych. Usuwanie pojedynczych osobników nie jest możliwe, gdyż wiązałoby to się z wycinaniem olbrzymiej ilości przy użyciu specjalistycznego sprzętu, również wykorzystując techniki alpinistyczne. Nie jest to możliwe w skali tysięcy drzew porażonych tym pasożytem. Dodatkowo, ptaki, które roznoszą jemiołę między drzewami, nie korzystają z niej jeżeli spadnie ona na ziemię po wycince. Jest wtedy nieszkodliwa dla drzew.

Walka z zamieraniem drzew w Lesie Kabackim

Lasy Miejskie – Warszawa walczą z zjawiskiem zamierania. Obowiązujący Plan Ochrony Rezerwatu zakłada przywracanie naturalnego – liściastego – charakteru Lasu Kabackiego. Poprzez usunięcie sosen zasiedlonych przez jemiołę ogranicza się jej ekspansję oraz – co najważniejsze – odsłania młode pokolenie drzew, które zastąpi zamierające drzewa. Ważne jest aby w ramach realizacji planu ochrony zapewnić ciągłość lasu w sytuacji zmasowanego zamierania drzewostanów. Tam gdzie występuje młode pokolenie drzew rodzimych i właściwych dla występujących siedlisk, należy umożliwić komfortowe warunki rozwoju, a tam gdzie brak młodego pokolenia – dokonać nasadzeń.

Lasy Miejskie – Warszawa w czasie swojej działalności posadziły aż 523 tysiące sadzonek drzew i krzewów! Oprócz odnowień, w lasach zalesiono też ponad 50 hektarów, w ten sposób tworząc nowe przyszłe przestrzenie leśne dla stolicy. Niektóre z nich są zlokalizowane w bardzo ciekawych miejscach, np. rejon ulicy Kozia Górka czy dawne zrekultywowane składowisko przy ul. Chełmżyńskiej. Trwają prace nad pozyskaniem kolejnych kilkudziesięciu hektarów terenów pod zalesienie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024