Koniec użytkowania wieczystego, nadchodzi własność. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przekształceniu użytkowania gruntów, na których stoją budynki mieszkalne we współwłasność tych terenów. Od nowego roku każdy lokator domu lub budynku wielorodzinnego, który stoi na gruncie Skarbu Państwa, stanie się jego właścicielem.

Zgodnie z ustawą od 1 stycznia 2019 r. właściciele mieszkań w blokach oraz domów jednorodzinnych, które stoją na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, uwłaszczą się z mocy prawa. Warunkiem dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych jest, by przynajmniej jedno mieszkanie w bloku zostało wyodrębnione na własność.

Przekształcenie odpłatne

W przypadku osób, które mają w takim bloku lokatorskie i spółdzielcze prawo własności, opłatę przekształceniową będzie płacić bezpośrednio spółdzielnia. Ale spółdzielnia na pewno będzie chciała obciążać taką opłatą swoich członków w postaci na przykład wyższych rachunków.

Przekształcenie będzie odpłatne. Osoby, które staną się właścicielami gruntów, będą musiały co roku przez 20 lat płacić za nabycie prawa własności. Wysokość opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, która obowiązuje w dniu przekształcenia.

Dla tych, którzy postanowią zapłacić całą 20-letnią sumę jednorazowo w pierwszym roku, bonifikata będzie wynosiła 60 proc., a w kolejnych latach będzie obniżana o 10 proc. Taka bonifikata na gruntach samorządowych w użytkowaniu wieczystym będzie ustalana przez radę gminy lub powiatu.

Obawy samorządowców

Przekształcenia obawiają się samorządy. Związek Miast Polskich uważa, że nowa regulacja jest zbędna, ponieważ istnieje od lat procedura przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, z której gminy korzystają, stosując bonifikaty. Samorządy obawiają się nowej ustawy, gdyż ich zdaniem może ona doprowadzić do uszczuplenia ich dochodów i konieczności dodatkowego zadłużania się.

Ustawa odpowiada na potrzeby blisko 2,5 mln Polaków, którzy są właścicielami domów, mieszkań, a jednocześnie użytkownikami wieczystymi gruntów będących własnością samorządów lub Skarbu Państwa. Wraz z rodzinami to prawie 9 mln osób.

Zwróć uwagę na status działki

Nowa ustawa mówi również o tym, że od 2019 roku na rynek nie mogą trafić nowe mieszkania, postawione na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Tymczasem większość działek, które deweloperzy kupowali w ostatnich latach sprzedawana była właśnie z prawem użytkowania wieczystego. Dla posiadaczy mieszkań i apartamentów w prestiżowych lokalizacjach oznaczać to może spory wydatek. Dla deweloperów, którzy mają mieszkania w budowie – dodatkowy kłopot i wydatek, który trudno będzie im zrekompensować w przypadku, gdy sprzedali już budowane mieszkania. Dla przyszłych nabywców mieszkań może to oznaczać wyższe ceny. Planujący inwestycję na rynku wtórnym powinni zwracać uwagę na status działki, na której stoi kupowane mieszkanie.

Źródło: gazetaprawna.pl, polskieradio.pl

Czytaj więcej

Skomentuj