W dziesięciu miastach Polski 1 marca rozpoczyna się sezon na wypożyczanie rowerów miejskich z samoobsługowych stacji. Oprócz innowacji technicznych i zwiększonej liczby rowerów, na cyklistów czekają też zmiany w regulaminie wypożyczania sprzętu.

W Poznaniu sieć rowerów miejskich znacznie się rozrośnie. Poznański Rower Miejski będzie można wypożyczyć już w 88 miejscach. Łącznie Poznaniacy będą mieli do dyspozycji niemal 1000 rowerów. To o ponad 200 więcej, niż w ubiegłym roku.

– Przeprowadziliśmy nie tylko standardową konserwację i wszystkie niezbędne naprawy, ale również rozbudowaliśmy sieć wypożyczalni –  mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Na miłośników dwóch kółek czekają też zmiany. Oprócz możliwości wypożyczenia roweru z siodełkiem dla dzieci, wzorem Warszawy w Poznaniu mają zacząć pojawiać się także rowery dla najmłodszych. Dodatkowo w całym kraju niektóre stacje zostaną wyposażone w uniwersalne pompki rowerowe. Nowe stojaki mają też zamontowane specjalne diody, które sygnalizują, czy rower nadaje się do wypożyczenia. Ulepszana jest również aplikacja moblina, dzięki której skanując znajdujący się na bagażniku roweru QR kod można szybko go wypożyczyć.

Po tegorocznej rozbudowie sieć rowerów miejskich w stolicy stanie się jedną z największych w Europie.  – Warszawskie Veturilo od lat należało do największych, najpopularniejszych i najlepiej ocenianych systemów rowerowych w Europie, ale teraz czeka nas prawdziwy skok technologiczny i infrastrukturalny oraz rozbudowa systemu, która jest odpowiedzią na ogromny sukces w poprzednich latach – dodaje prezes Wojtkiewicz.

Nowością będą też zmiany w systemie wypożyczania sprzętu. Od tego roku, aby wypożyczyć jednoślad, doładowanie konta za minimum 10 zł nie wystarczy. Ze względów bezpieczeństwa dotychczas podane dane będzie trzeba uzupełnić o numer PESEL. Osoby, które wcześniej korzystały z systemu rowerów miejskich, pierwszy raz będą mogły wypożyczyć rower bez aktualizacji danych. Później ich konto zostanie zablokowane do momentu uzupełnienia danych w systemie internetowym.

Samoobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich funkcjonują w Polsce od 2011 roku. Można z nich skorzystać m.in. w Białymstoku, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Lublinie i Opolu. Nextbike Polska zapowiada, że w przyszłym roku sieć rowerów miejskich ponownie zostanie rozbudowana.

Czytaj więcej

Skomentuj