Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Kalisz na geotermalnych złożach. Czy ruszą inwestycje?

Kalisz na geotermalnych złożach. Czy ruszą inwestycje?
R.G.
21.02.2024, o godz. 14:09
czas czytania: około 2 minut
0

W Kaliszu, na głębokości 4 km pod ziemią, odkryto gorące pokłady geotermalne. Woda ma prawie 155 stopni Celsjusza. Dzięki jej wykorzystaniu opłaty za energię elektryczną mogłyby być mogą znacznie niższe. Popularyzacją tego zagadnienia zajęli się m.in. miejscowi społecznicy ze Stowarzyszenia #Aktywni. Ich zdaniem to przyszłościowa i obiecująca perspektywa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Kalisz ma ogromne zasoby energii geotermalnej i znajduje się na szlaku nazywanym przez profesorów zajmujących się geotermią „doliną ciepła” – mówi Mikołaj Marucha, aktywista organizacji. – Kilkanaście lat temu dyskutowano o wykonaniu odwiertu odkrywczo – rozpoznawczego. Poważniej przymierzano się do tego w 2018 roku ale nie udało się. Teraz my spróbujemy nadać biegu temu zagadnieniu. 

Odczyt z geotermalnych map

Aktywiści podkreślają, że z map geotermalnych wynika, że na głębokości 4 km pod Kaliszem jest woda mająca prawie 155 stopni Celsjusza.

– W pobliżu Kalisza nie tylko Uniejów wykorzystał energię geotermalną – mówi Mariusz Chlebowski ze Stowarzyszenia #Aktywni. – Kilka lat temu, kosztem 15 milionów złotych przeprowadzono odwiert w Koninie. Połowa pieniędzy pochodziła z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a resztę wyłożyło miasto. Opłaciło się, bo pobierana z głębokości ponad 2 km woda na wypływie ma około 80 stopni Celsjusza, a na głębokości 280 metrów, gdzie zamontowano sondę 94 stopnie Celsjusza – mówi aktywista.

Przykład Uniejowa i Otwocka

Poza leżącym zaledwie 50 kilometrów od Kalisza Uniejowem, który eksploatuje złoża od kilkunastu lat, od kilku miesięcy swoje lokalne zasoby wykorzystuje również Otwock.

– Otwock pozyskał aż 93 mln zł na odwiert i basen geotermalny i my również chcemy pozyskać fundusze zewnętrzne – podkreśla Mikołaj Marucha. – Unia Europejska przeznacza na programy energii odnawialnej 20 miliardów euro. Na odwiert odkrywczo – rozpoznawczy można również otrzymać dofinansowanie z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ta inwestycja może przyczynić się do wzrostu ludności w Kaliszu na skutek zmniejszenia kosztów utrzymania domu. Tańsza energia to również większe korzyści dla potencjalnych inwestorów oraz mniejsze wydatki miejskie, co nie pozostaje bez znaczenia dla zmniejszenia zadłużenia miasta – zapewnia M. Marucha.

Wyborczy aspekt sprawy 

Sprawa ma też inny – wyborczy aspekt – Mikołaj Marucha jest bowiem kandydatem na prezydenta Kalisza z ramienia „Aktywnych” w nadchodzących wyborach samorządowych. Czy zatem to środowisko społeczne podejmie działania w powyższej sprawie, zdecydują mieszkańcy Kalisza.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024