Kalisz. Za usunięcie nielegalnego składowiska odkrytego podczas budowy drogi, zapłaci projektant

Kalisz. Za usunięcie nielegalnego składowiska odkrytego podczas budowy drogi, zapłaci projektant
MŁ/PAP
29.01.2024, o godz. 9:37
czas czytania: około 2 minut
0

Koszty usunięcia przez miasto 2 tys. ton odpadów, które odkryto podczas budowy drogi, ostatecznie pokryje projektant arterii – powiedział w niedzielę PAP prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Kaliszu w 2023 roku rozpoczęto budowę nowej drogi od skrzyżowania ulic Polnej i Budowlanych do ks. Jolanty, co będzie stanowić połączenie z rondem na Trakcie Wieluńskim.

Zadanie jest realizowane w ramach programu Polski Ład. Miasto dostało na ten cel promesę inwestycyjną w wysokości 19 mln zł; natomiast koszt całego zadania wynosi blisko 21 mln zł. Koniec inwestycji zaplanowano na wrzesień 2024 roku.

Niemal 2 tys. ton odpadów w dole po glinianym wyrobisku

Podczas inwestycji natrafiono na nielegalne wysypisko odpadów. Okazało się, że w okolicy ul. ks. Jolanty w dole po wyrobisku glinianym zasypanych było i porośniętych chwastami blisko 2 tys. ton odpadów – głównie folie i ubrania.

Władze poinformowały, że odpady komunalne zostały złożone przed 1980 rokiem, ale nikt nie wiedział o wysypisku na etapie projektowania inwestycji. Z terenu wywieziono łącznie 1981 ton śmieci, za co koszt w wysokości 1,7 mln zł pokryło miasto.

Decyzja o zutylizowaniu śmieci na koszt podatników oburzyła kaliszan i niektórych radnych. Ich zdaniem miasto powinno znaleźć winnego i jego obciążyć kosztami.

Na koszt projektanta

Włodarz Kalisza poinformował PAP, że o sprawie zawiadomiono projektanta ulicy. “Poinformowaliśmy go, że miasto będzie egzekwować od niego zwrot należności za usunięcie odpadów. Każdy projektant ma policę OC. Trochę to potrwa w czasie, ponieważ inwestycja trwa i na jaw mogą wyjść kolejne błędy” – powiedział Kinastowski.

Jak wyjaśnił, zadaniem projektanta jest m.in. takie przygotowanie projektu, żeby droga spełniała wszystkie wymagane normy i była bezpieczna w użytkowaniu. Dokumentacja powinna opisywać planowaną inwestycję w taki sposób, aby wyłoniony wykonawca miał jak najmniej wątpliwości do sposobu jej wykonania.

Sprawą porzuconych śmieci zainteresowała się Prokuratura Rejonowa w Kaliszu. “W tym celu wystąpiono do odpowiedzialnych urzędów celem uzyskania wszystkich materiałów sprawie” – powiedział prokurator Maciej Meler.

 

 


Kalisz. Prokuratura wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton odpadów, które odkryto podczas budowy drogi

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024