1 / 3

Nowe urządzenia na wyposażeniu ZWiK Łódź posłużą m.in. do wykrywania awarii w kanałach, których stan techniczny w większości można ocenić tylko przy użyciu specjalistycznych kamer.

Łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji dzięki zakupowi dwóch nowych kamer, dysponuje obecnie czterema zestawami do inspekcji telewizyjnej sieci. Jedno z nowych urządzeń wyposażone jest w kamerę czołową o dużej rozdzielczości, która pomaga wykryć każde uszkodzenie, zator czy nielegalne przyłącze. Sprzęt jest również przydatny przy odbiorach technicznych nowo wybudowanych odcinków kanałów oraz naprawie rur kanalizacyjnych metodą „utwardzanego rękawa”. Kamera posiada własne, silne oświetlenie, a jej głowica z obiektywem obraca się o 360 stopni.

Dzięki samojezdnym sześciokołowym podwoziu, możliwe jest sprawdzanie stanu technicznego kanałów o przekroju 15-60 cm. Zasięg kabla sterującego zezwala na monitoring dwustumetrowych odcinków rur. Cały zestaw sterowany jest z przenośnego walizkowego panelu wyposażonego w ekran, dwa joysticki (do kierowania wózkiem i obiektywem kamery) oraz klawiaturę. Operator w trakcie pracy opisuje obraz z kamery i wykonuje dokładny raport ze swojej pracy. Ma jednocześnie dostęp do informacji o prędkości przemieszczania się zestawu, jego dokładnym położeniu, szczelności i kącie przechyłu wózka.

Druga kamera zakupiona przez ZWiK służy do przeglądu rur o niewielkim przekroju – od 8 cm a zasięg jej działania wynosi 60 metrów.

Czytaj więcej

Skomentuj