1 / 6

Po trwającej dwa sezony przerwie można wreszcie korzystać z dobrodziejstw odnowionego Kanału.

Liczący sobie 150 lat Kanał po raz pierwszy w swojej historii został tak dokładnie wyremontowany. Koszt całego przedsięwzięcia to 111 mln zł, z czego ponad 48 mln pochodzi z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Władze Elbląga oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsk nie kryją zadowolenia z zakończonej inwestycji.

– Kanał nie był poważnie remontowany od czasu swojego powstania. W latach 20-tych ubiegłego wieku Niemcy dokonali jedynie drobnych przeróbek. Wykonano też powojenne naprawy. Cieszymy się więc, że udało się wreszcie zakończyć całą naprawę – Nie ukrywa zadowolenia Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku – Prace związane z rewitalizacją trwały od 2011 r. Największym problemem była dla nas skala dewastacji Kanału, która groziła już bezpieczeństwu żeglugi. Spora część zabudowy znajdowała się pod wodą, stąd pierwotnie trudno było przewidzieć wszystkie trudności – dodaje B. Pinkiewicz.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

W 2011 r. został umieszczony na liście Pomników Historii. Samorządy gmin położonych nad kanałem starają się o wpisanie systemu zabytkowych pochylni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj