Ponad 19 mln złotych unijnego dofinansowania m.in. na budowę ok. 14 km nowej kanalizacji oraz refundację już wybudowanych 50 km otrzyma podwrocławska gmina Oława. Dzięki inwestycji dostęp do kanalizacji zyska 4 tys. mieszkańców.

Za sprawą dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko nowa kanalizacja powstanie w Lizawicach, Jankowicach, Sobocisku, Zabardowicach i Miłonowie. Planowane kilkanaście kilometrów sieci w tych miejscowościach to tylko część dużego projektu. W ramach niego w 2013 r. zakończono prace związane z budową kanalizacji w Stanowicach, Stanowicach-lotnisku i Marcinkowicach. Powstała również oczyszczalnia ścieków o przepustowości 1200 m3. Z inwestycji korzysta 1,6 tys. mieszkańców oraz kilkanaście zakładów przemysłowych m.in. ze strefy rozwoju gospodarczego w Stanowicach. Do połowy 2016 r. do sieci kanalizacyjnej ma być podłączonych kolejne 2,5 tys. mieszkańców.

Całkowity koszt inwestycji obejmującej łącznie budowę 64 km kanalizacji i oczyszczalni ścieków to ok. 52 mln zł. Wsparcia finansowego na realizację tego zadania udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Nie jest to jedyna gmina, która otrzymała wsparcie. WFOŚiGW w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko obsługuje bowiem na terenie województwa dolnośląskiego 51 projektów. Ich łączna wartość wynosi ponad miliard złotych, z czego ok. 0,5 mld jest dofinansowane z funduszy unijnych.

Czy pijesz wodę z kranu?

Wyświetl wyniki głosowania

Loading ... Loading ...

Czytaj więcej

Skomentuj