– W tym wyjątkowym 2023 roku Lublinem rządzi młodzież, która dzięki wsparciu miasta zyskuje kolejne szanse rozwoju, realizacji swoich pomysłów i pasji oraz spełniania marzeń. Dzisiejsza uroczystość dopełnia tegoroczne obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży i jednocześnie podkreśla Waszą rolę w decydowaniu o mieście i jego przyszłości. Cieszę się, że w tym uroczystym dniu nie zabrakło Waszego głosu. Dziękuję za Waszą obecność, pasję i zaangażowanie w przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń
Ważną częścią uroczystości było posadzenie pamiątkowego drzewa oraz zakopanie kapsuły czasu dla przyszłych pokoleń z informacją, żeby otworzyć ją najwcześniej w 2123 roku. Znalazło się w niej około 50 przedmiotów związanych z Lublinem i z obchodami roku młodych. To m.in. listy władz miasta i Młodzieżowej Rady Miasta do przyszłych pokoleń, zwycięska aplikacja Europejskiej Stolicy Młodzieży, “Miasto Młodych – Deklaracja Lubelska” (dokument podpisany podczas uroczystego posiedzenia Rady Miasta Lublin i Młodzieżowej Rady Miasta Lublin z 3 czerwca 2023 r.), preambuła do Polityki Młodzieżowej, uchwała Rady Miasta Lublin z 27 kwietnia 2023 r. w sprawie nadania nazwy parkowej alei, egzemplarz informatora miejskiego lublin.eu, nagrania video z pozdrowieniami od mieszkanek i mieszkańców, radnych Rady Miasta Lublin oraz Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, przewodnik po mieście dla młodzieży i młodych dorosłych, kalendarz na 2024, który powstał w ramach konkursu młodzieżowego ESM czy koszulka Mistrzostw Świata w koszykówce 3×3 U23. Całość dopełniły pamiątki, pocztówki, zdjęcia i gadżety przekazane przez szkoły, organizacje pozarządowe, partnerów strategicznych ESM oraz samych mieszkańców i mieszkanki.
Potencjał młodych
– Dzisiejsze wydarzenie potwierdza potencjał i aktywność młodych w naszym mieście, ich niepowtarzalną energię oraz inspirujące pomysły. To razem z nimi stworzyliśmy zwycięską aplikację i jesteśmy najbardziej młodzieżowym miastem w kraju i w Europie. Od dziś tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży zyskał symboliczne miejsce i zostanie z nami dla kolejnych pokoleń. Dla nich przygotowaliśmy też kapsułę czasu, by zatrzymać w niej wspomnienia i obraz Lublina z 2023 roku. Jest ona świadectwem ważnych zmian, jakie obecnie zachodzą w Lublinie, a także serdecznym pozdrowieniem dla przyszłych pokoleń, bo wierzymy, że Lublin jest i będzie miastem młodych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Po uroczystym odsłonięciu tablicy z nazwą alei, jej trasą przeszedł korowód z udziałem 200 młodych osób. Przemarsz poprowadził Zespół Tańca Dawnego “Belriguardo”. Przy fontannie wystąpił Chór Copernicus z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie z gościnnym udziałem Moniki Kowalczyk. Zespół wykonał premierowy utwór skomponowany specjalnie dla uczczenia nadania Miastu Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży. Jego twórcami są: Paweł Piekutowski, Monika Kowalczyk i Milena Wnuk. Zaśpiewano również znany utwór “Aleją Gwiazd” z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej, który tytułem nawiązuje do nowo otwartej alei w Parku Ludowym. Na koniec wydarzenia młodzież zatańczyła “Belgijkę”.
“LublinIsYouth”
– W imieniu młodych pragnę podziękować wszystkim dorosłym, którzy przyczynili się do tego, że Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży, miejscem gdzie jesteśmy słuchani, a nasze potrzeby i oczekiwania są realizowane. Niech ta aleja przypomina o tym fantastycznym roku zarówno obecnym, jak i przyszłym mieszkankom oraz mieszkańcom naszego miasta, bo “LublinIsYouth” – mówi Lilianna Pankowska, Wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Lublin.
Uchwałę w sprawie nadania parkowej alei nazwy Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, Rada Miasta podjęła na sesji 27 kwietnia 2023 r.
Komentarze (0)