Kapsuła czasu i pamiątkowe drzewo zwieńczeniem obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie

Kapsuła czasu i pamiątkowe drzewo zwieńczeniem obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie
jw
23.10.2023, o godz. 11:37
czas czytania: około 3 minut
0

Główny trakt w Parku Ludowym w Lublinie nosi już oficjalnie nazwę Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. 20 października odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą alei, posadzono również pamiątkowe drzewo i zakopano kapsułę czasu dla przyszłych pokoleń.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W tym wyjątkowym 2023 roku Lublinem rządzi młodzież, która dzięki wsparciu miasta zyskuje kolejne szanse rozwoju, realizacji swoich pomysłów i pasji oraz spełniania marzeń. Dzisiejsza uroczystość dopełnia tegoroczne obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży i jednocześnie podkreśla Waszą rolę w decydowaniu o mieście i jego przyszłości. Cieszę się, że w tym uroczystym dniu nie zabrakło Waszego głosu. Dziękuję za Waszą obecność, pasję i zaangażowanie w przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń

Ważną częścią uroczystości było posadzenie pamiątkowego drzewa oraz zakopanie kapsuły czasu dla przyszłych pokoleń z informacją, żeby otworzyć ją najwcześniej w 2123 roku. Znalazło się w niej około 50 przedmiotów związanych z Lublinem i z obchodami roku młodych. To m.in. listy władz miasta i Młodzieżowej Rady Miasta do przyszłych pokoleń, zwycięska aplikacja Europejskiej Stolicy Młodzieży, “Miasto Młodych – Deklaracja Lubelska” (dokument podpisany podczas uroczystego posiedzenia Rady Miasta Lublin i Młodzieżowej Rady Miasta Lublin z 3 czerwca 2023 r.), preambuła do Polityki Młodzieżowej, uchwała Rady Miasta Lublin z 27 kwietnia 2023 r. w sprawie nadania nazwy parkowej alei, egzemplarz informatora miejskiego lublin.eu, nagrania video z pozdrowieniami od mieszkanek i mieszkańców, radnych Rady Miasta Lublin oraz Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, przewodnik po mieście dla młodzieży i młodych dorosłych, kalendarz na 2024, który powstał w ramach konkursu młodzieżowego ESM czy koszulka Mistrzostw Świata w koszykówce 3×3 U23. Całość dopełniły pamiątki, pocztówki, zdjęcia i gadżety przekazane przez szkoły, organizacje pozarządowe, partnerów strategicznych ESM oraz samych mieszkańców i mieszkanki.

Potencjał młodych

– Dzisiejsze wydarzenie potwierdza potencjał i aktywność młodych w naszym mieście, ich niepowtarzalną energię oraz inspirujące pomysły. To razem z nimi stworzyliśmy zwycięską aplikację i jesteśmy najbardziej młodzieżowym miastem w kraju i w Europie. Od dziś tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży zyskał symboliczne miejsce i zostanie z nami dla kolejnych pokoleń. Dla nich przygotowaliśmy też kapsułę czasu, by zatrzymać w niej wspomnienia i obraz Lublina z 2023 roku. Jest ona świadectwem ważnych zmian, jakie obecnie zachodzą w Lublinie, a także serdecznym pozdrowieniem dla przyszłych pokoleń, bo wierzymy, że Lublin jest i będzie miastem młodych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy z nazwą alei, jej trasą przeszedł korowód z udziałem 200 młodych osób. Przemarsz poprowadził Zespół Tańca Dawnego “Belriguardo”. Przy fontannie wystąpił Chór Copernicus z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie z gościnnym udziałem Moniki Kowalczyk. Zespół wykonał premierowy utwór skomponowany specjalnie dla uczczenia nadania Miastu Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży. Jego twórcami są: Paweł Piekutowski, Monika Kowalczyk i Milena Wnuk. Zaśpiewano również znany utwór “Aleją Gwiazd” z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej, który tytułem nawiązuje do nowo otwartej alei w Parku Ludowym. Na koniec wydarzenia młodzież zatańczyła “Belgijkę”.

“LublinIsYouth”

– W imieniu młodych pragnę podziękować wszystkim dorosłym, którzy przyczynili się do tego, że Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży, miejscem gdzie jesteśmy słuchani, a nasze potrzeby i oczekiwania są realizowane. Niech ta aleja przypomina o tym fantastycznym roku zarówno obecnym, jak i przyszłym mieszkankom oraz mieszkańcom naszego miasta, bo “LublinIsYouth” – mówi Lilianna Pankowska, Wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Lublin.

Uchwałę w sprawie nadania parkowej alei nazwy Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, Rada Miasta podjęła na sesji 27 kwietnia 2023 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024