Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

KAS zatrzymała prawie 1,5 tys. ton nielegalnych odpadów z Ukrainy

KAS zatrzymała prawie 1,5 tys. ton nielegalnych odpadów z Ukrainy pixabay
ZM/PAP
19.12.2025, o godz. 10:38
czas czytania: około 2 minut
0

Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała na kolejowym przejściu granicznym w Dorohusku niemal 1,5 tys. ton odpadów sprowadzanych z Ukrainy. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie potwierdził, że transport był nielegalny, a 35 wagonów towarowych zostało zawróconych do kraju nadania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Funkcjonariusze skontrolowali 35 wagonów pociągu towarowego wjeżdżającego do Polski. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej st. asp. Justyna Pasieczyńska, z dokumentów przedstawionych do odprawy celnej w Dorohusku wynikało, że przewożony ładunek stanowi niemal 1,5 tys. ton „złomu stalowego – odpadu luzem”.

Wielka mieszanka czyli elektroodpady, tekstylia, złom samochodowy

Kontrola fizyczna wykazała jednak, że w wagonach znajdowała się niejednorodna mieszanka różnych odpadów. Oprócz złomu funkcjonariusze ujawnili m.in. zużyte części samochodowe, pianki montażowe, kable, odpady z materiałów włókienniczych oraz tworzywa sztuczne.

„Odbiorca towaru nie posiadał wymaganych zezwoleń na przetwarzanie tego rodzaju odpadów” – podkreśliła Pasieczyńska. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził, że przewożony materiał stanowi mieszaninę odpadów, dla której nie jest możliwe jednoznaczne przypisanie kodu taryfy celnej, co samo w sobie świadczy o naruszeniu przepisów.

Lubelska KAS skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Decyzją prokuratury nielegalny ładunek został zawrócony na Ukrainę. Służby podkreślają, że tego typu kontrole są jednym z kluczowych narzędzi w walce z nielegalnym handlem odpadami i działalnością grup przestępczych wykorzystujących luki w systemie międzynarodowego obrotu odpadami.

Dziesiątki przypadków nielegalnego przywozu odpadów

Sprawa wpisuje się w szerszy problem nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów do Polski. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w ostatnich latach co roku ujawnianych jest kilkadziesiąt przypadków nielegalnego importu odpadów, obejmujących łącznie setki tysięcy ton różnego rodzaju materiałów – od odpadów komunalnych, przez tworzywa sztuczne, po odpady niebezpieczne. W wielu przypadkach transporty są fałszywie deklarowane jako surowce wtórne lub złom, aby ominąć rygorystyczne procedury i koszty legalnego zagospodarowania.

Eksperci wskazują, że za znaczną częścią tego procederu stoją zorganizowane grupy przestępcze, potocznie określane mianem „mafii śmieciowej”. Ich działalność polega na sprowadzaniu tanich lub problematycznych odpadów z zagranicy, a następnie ich porzucaniu, magazynowaniu w nieprzystosowanych miejscach lub nielegalnym przetwarzaniu. Skutki takich działań ponoszą samorządy i mieszkańcy – od zagrożeń środowiskowych i pożarów składowisk po wielomilionowe koszty usuwania porzuconych odpadów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026