Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Katowice przeznaczą ponad 20 mln zł na projekty obywatelskie

Katowice przeznaczą ponad 20 mln zł na projekty obywatelskie
MŁ/PAP
13.05.2021, o godz. 16:39
czas czytania: około 2 minut
0

330 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach przeszło formalną weryfikację – poinformował w środę urząd miasta. To ósma edycja katowickiego budżetu obywatelskiego, do rozdysponowania jest 20,6 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Do 2 sierpnia trwać będzie weryfikacja merytoryczna wszystkich wniosków, a do 16 sierpnia nastąpi ogłoszenie ostatecznych wyników oceny – wtedy poznamy projekty, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców, zaplanowane w terminie od 6 do 19 września.

– Przez siedem lat katowiczanie wybrali łącznie ponad 870 projektów, z których ponad 700 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw czy tężnia solankowa, a także niedawno oddany do użytku, po rewitalizacji, tor saneczkowy w parku Kościuszki. Z efektów tych projektów korzystają tysiące mieszkańców. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian swojego otoczenia i bardzo sprawnie z niego korzystają, co potwierdza liczba zgłoszonych w tej edycji projektów – powiedział w środę prezydent Katowic Marcin Krupa.

Na 330 wniosków 48 to projekty z kategorii ogólnomiejskiej, a 282 to wnioski lokalne. Wśród katowickich dzielnic największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Murcek oraz Kostuchny – w każdej z nich zgłoszono po 20 projektów. Niewiele mniej, bo 18 zarejestrowano dla Piotrowic-Ochojca, a po 17 wniosków znalazło się w puli trzech innych jednostek pomocniczych – Śródmieścia, Osiedla Paderewskiego-Muchowca oraz Szopienic-Burowca.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczne projekty dotyczą wielu dziedzin życia miasta. Wśród zgłoszeń lokalnych można dostrzec wiele kontynuacji projektów tzw. “miękkich” – zadań kulturalnych i festiwalowych, które cieszyły się powodzeniem wśród mieszkańców w zeszłych latach.

Wśród wniosków inwestycyjnych dominowały te dotyczące poprawy estetyki przestrzeni publicznych (zarówno poprzez różnego rodzaju remonty dróg, jak i zazielenianie terenów), poprawiające bezpieczeństwo w dzielnicach (system monitoringu czy elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców), ale również stawiające na swobodniejsze przemieszczanie się w ich obszarze – na przykład poprzez wybudowanie nowych ścieżek rowerowych oraz naprawy dróg.

Także i w tym roku część wniosków uzyskała negatywny wynik na etapie weryfikacji formalnej. Głównymi powodami negatywnej oceny były m.in.: brak dostarczenia oryginałów list poparcia oraz podpisania wniosku w wyznaczonym terminie, nieprawidłowe określenie charakteru lokalnego lub ogólnomiejskiego zadania względem jego zakresu przedmiotowego czy brak dołączenia do formularza zgłoszeniowego obligatoryjnego załącznika.

Podobnie jak w dwóch ostatnich edycjach, wnioskodawcy, których projekty na etapie weryfikacji formalnej zostały zweryfikowane negatywnie, mają prawo do złożenia odwołania. Należy je składać w terminie 3 dni roboczych od momentu publikacji wyników weryfikacji formalnej wniosków na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – do 17 maja br. włącznie.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024