Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Katowice ogłosiły przetarg na budowę nowego osiedla komunalnego

Katowice ogłosiły przetarg na budowę nowego osiedla komunalnego
Bartłomiej Leśniewski
05.05.2023, o godz. 8:07
czas czytania: około 2 minut
0

Katowice realizują plany dot. budowy nowego osiedla na granicy Wełnowca i Józefowca. Na terenie po byłej bazie Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy al. Korfantego powstanie 208 mieszkań.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

„Albo wejdą one do miejskich zasobów komunalnych przy wsparciu programu „Fundusz Dopłat” lub wejdą do oferty Katowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS), która właśnie ogłosił przetarg mający wyłonić firmę, która zaprojektuje i wybuduje osiedle” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Katowice.

Od sześciu do ośmiu kondygnacji

– Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest dostęp do atrakcyjnych cenowo i komfortowych mieszkań. Właśnie dlatego KTBS ma za zadanie ciągłe poszerzanie swojej oferty mieszkaniowej. Tym razem chcemy, jeśli pozwoli na to dofinansowanie, by nowo powstałe osiedle było przeznaczone na potrzeby mieszkalnictwa komunalnego. Ponad 200 mieszkań zwiększyłoby zasoby komunalne lub zasoby KTBS, które cieszą się ogromną popularnością – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowa inwestycja KTBS przy al. Korfantego 179a zakłada powstanie kompleksu 6 budynków na działce o powierzchni niecałych 2 ha. Budynki będą różnej wysokości – 4 z nich będą 6 kondygnacyjne, a 2 sięgną 8 kondygnacji, w sumie powstanie tu 208 mieszkań.

– Chcemy przy tej budowie postawić na technologię prefabrykowaną, która według przeprowadzonych przez nas analiz, ma okazać się najbardziej efektywna pod względem czasu realizacji inwestycji. Zgodnie z zapisami postępowania przetargowego, chętne do budowy firmy, mogą składać oferty do 6 czerwca – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.

Dla lokatorów starych kamienic…

Wybudowane mieszkania zostaną przeznaczone na potrzeby zasobu komunalnego, co pozwoli na zasiedlenie ich przez osoby zajmujące dziś lokale w wymagających remontu kamienicach. „Dzięki temu kamienice te będzie można modernizować w znacznie szybszym tempie niż w przypadku, gdyby były zasiedlone” – zauważa Urząd Miasta Katowice.

Plan ten będzie zrealizowany, jeżeli inwestycja uzyska wsparcie z rządowego „Funduszu Dopłat” w wysokości 80% potrzebnych na budowę środków. W przypadku, gdyby dofinansowanie nie zostało udzielone, mieszkania zostaną włączone do zasobu KTBS. W tej chwili koszty powstania osiedla KTBS szacuje na około 80 mln złotych. Według założeń, dzięki zastosowaniu technologii prefabrykacji, inwestycja ma być zrealizowana w 18 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

… i nie tylko

W Katowicach ponownie wzrosła liczba osób chcących wynająć mieszkania w KTBS. W czasie ostatniego zasiedlania wolnych lokali, jedno mieszkanie przy ul. Sławka przyciągnęło ponad 70 wnioskujących. Na atrakcyjność TBS może wpływać niestabilna sytuacja gospodarcza, mniejsza dostępność kredytów, czy po prostu niechęć do ich zaciągania.

Jeżeli proces inwestycyjny nie zostanie zakłócony, to budowa przy ul. Korfantego będzie realizowana równolegle do toczącej się obecnie realizacji nowego bloku mieszkalnego KTBS przy ul. Kossutha (ponad 70 mieszkań) oraz renowacji kamienic przy ul. Mariackiej (41 mieszkań). KTBS przygotowuje się także w tej chwili do budowy osiedla przy ul. Kosmicznej.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024