Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach szykuje się do następnych inwestycji. Trwa postępowanie przetargowe na modernizacje kolejnych mostów i kładek dla pieszych. Chodzi o 5 tego typu obiektów.

– Firmy zainteresowane wykonaniem modernizacji mają czas na składanie ofert do 12 stycznia. Jeszcze w styczniu planowane jest rozstrzygnięcie przetargu  – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Katowice.

Zły stan techniczny

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach ogłosił przetarg na remont lub całkowitą przebudowę 5 mostów i kładek dla pieszych. To duże postępowanie zakłada modernizację wiaduktu drogowego w ciągu ul. Ligockiej nad torami PKP, przebudowę mostu i kładek dla pieszych w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino nad ul. Bagienną, rozbiórkę i budowę nowego mostu w ciągu ul. Żelaznej nad Rawą, remont wiaduktu w ciągu ul. Jana Pawła II oraz rozbiórkę i budowę nowego przęsła kładki w ciągu ul. Szopienickiej nad zlikwidowanym torem linii kolejowej

– Modernizacje mostów i kładek są konieczne ze względu na stan techniczny obiektów. Musimy pamiętać, mają one bezpośredni wpływ na życie i bezpieczeństwo korzystających z nich ludzi, dlatego przykładamy wielką wagę do kondycji wszystkich tego typu obiektów w Katowicach – mówi Piotr Handwerker, dyrektor katowickiego MZUiM.

Samodzielnie lub w konsorcjum

Podmioty będą mogły startować w przetargu samodzielnie lub w konsorcjach, ale będą musiały zgłaszać chęć realizacji zadania w całości na pięć obiektów bez możliwości wyboru np. jednego z wymagających remontu mostów. Po rozstrzygnięciu wykonawcy będą mieli 15 miesięcy na przeprowadzenie i zakończenie prac.

Aktualnie MZUiM prowadzi dwa inne podobne zadania modernizacyjne. Właściwie już ukończony i czekający na odbiory jest nowy most nad Rawą w ciągu ul. Bankowej, a prace remontowe trwają na moście nad Rawą w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino. Na obie modernizacje MZUiM do tej pory wydał niemal 5 mln złotych. Nowy most nad Rawą w ciągu ul. Bankowej kosztował około 4 200 000 zł z czego 50% kwoty będzie zrefinansowane z subwencji Funduszu Rezerwy Ogólnej przyznawanej z Ministerstwa Infrastruktury, a most nad Rawą w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino to koszt niemal 747 000 zł.

 

Czytaj więcej

Skomentuj