Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

KE pozywa Polskę w związku z niską jakością powietrza (aktualizacja)

KE pozywa Polskę w związku z niską jakością powietrza (aktualizacja)
jwo
10.12.2015, o godz. 14:31
czas czytania: około 2 minut
2

Komisja Europejska podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z utrzymującą się wysoką zawartością cząstek pyłu w powietrzu, co stanowi poważne zagrożenie zdrowia publicznego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Dobowe wartości dopuszczalne cząstek pyłu zawieszonego (PM10) były w Polsce stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza przez co najmniej pięć ostatnich lat, w tym także w roku 2014. Ponadto w dziewięciu strefach stale przekraczane były także roczne wartości dopuszczalne.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem jest w Polsce spowodowane głównie niską emisją (emisje ze źródeł o wysokości poniżej 40 m) z urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Podejmowane dotychczas działania prawodawcze i administracyjne, których celem jest ograniczenie utrzymującego się zanieczyszczenia, Komisja uznała za niewystarczające. Dzisiejsza decyzja jest następstwem uzasadnionej opinii, którą przesłano Polsce w lutym 2015 r.

Aktualizacja: 

Do decyzji Komisji Europejskiej odniosło się Ministerstwo Środowiska, które zapewnia, że poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji było i jest jednym z najważniejszych priorytetów tego resortu, a nasz kraj od wielu lat podejmuje działania w tym kierunku. Ministerstwo przypomina m.in. o podpisanej niedawno przez prezydenta tzw. ustawie antysmogowej, czy przyjętym w tym roku Krajowym Programie Ochrony Powietrza. Ministerstwo twierdzi także, że Polsce nie grozi żadna kara w związku z decyzją Komisji o postawieniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

„W podobnej sytuacji jak Polska jest również Bułgaria. Z kolei wobec 14 innych państw UE prowadzone są obecnie postępowania, które też mogą zakończyć się skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym jest więc problemem większości państw UE. Borykają się z nim takie kraje, jak: Belgia, Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy czy Francja. Dotychczas Komisja prowadziła wobec Polski postępowanie wyjaśniające przyczyny niewypełnienia zobowiązań określonych w unijnych przepisach dotyczących jakości powietrza. Polska zdaje Komisji coroczne raporty o stanie powietrza oraz kilkukrotnie przedstawiała planowane i już podjęte działania mające na celu wyeliminowanie problemu zanieczyszczenia powietrza. W mającym się rozpocząć postępowaniu przed TSUE Polska podsumuje dotychczasową aktywność na rzecz czystego powietrza, przedstawiając zrealizowane działania prawne, organizacyjne i informacyjno-edukacyjne” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Środowiska.

Resort podkreśla też, że z „analiz wynika, że na niekorzystny stan powietrza w Polsce wpływają przede wszystkim emisje generowane przez gospodarstwa domowe (ogrzewanie budynków, głównie przestarzałymi piecami, oraz palenie nieodpowiedniej jakości węglem, a nawet odpadami). Emisja z sektora bytowo-komunalnego jest odpowiedzialna za prawie 90% emisji pyłu PM10 w skali kraju. Trzeba więc z jednej strony mieć świadomość, że zmiana tego stanu wymaga olbrzymiego wysiłku po stronie rządu, samorządów i mieszkańców, a z drugiej, że efekty wdrożonych w ostatnim czasie działań nie będą natychmiast widoczne.”

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Piotr z Lotu Ptaka

Komentarz #2177 dodany 2015-12-11 18:11:45

Badania naukowe wskazały, (patrz google) że między innymi drzewa są przyczyną dużego zapylenia powietrza - można się więc sPOdziewać unijnego nakazu wycinania lasów...


Regina

Komentarz #2178 dodany 2015-12-14 08:46:10

Przekraczamy parametry powietrza na które lekkomyślnie, dla chwilowej chwały zgodziliśmy się, żeby nas Unia pochwaliła. Inne kraje zgodziły się na wyższe i przekroczeń nie mają. I tu wychodzi polityka unijnego lizidu...a.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024